Een ontwerp-wijzigmg van het ONDERSCHEIDINGSTEEKEN VOOR HET KADER. Een nuttige bezuiniging. {met plaat 8 en 9) In een leger met een groote geschiedenis door eenige eeuwen heen en innig met die van het volk saamgeweven in den strijd om het volksbestaan als ter verkrijging van meer macht, is het moeilijk, soms niet raadzaam, verandering te brengen in aange nomen kleuren en vormen, waarin dat leger is groot geworden en waaraan het geheele volk door traditie is gehecht geraakt. (De roode pantalon bij het Fransche leger, de huzaren-uniformen, de gesloten vormen in het Russische leger, enz.) Hoewel belangstellend in de handelingen van het Indisch leger, leeft ons volk niet in die mate met dat leger mede, dat het zich bekommert over zijne vormen of zijn uiterlijk aanzien. Er kunnen zonder vrees van bemoeienis van die zijde veranderingen of wijzi gingen worden aangebracht. Wij zien dan ook in de laatste jaren, geleid door opgedane ervaringen in den krijg, aanhoudend proeven nemen, nieuwigheden invoeren, al zoekende naar het meest bruikbare. Veranderingen en wijzigingen in uniform en kleur kwamen herhaaldelijk voor. Verwondering mag het ons baren, dat nog nooit, voor zoover wij weten, de aandacht is gevallen op het niet-uniforme, onprac- tische, kostbare dinstinctief voor ons kader beneden den rang van adjudant onderofficier. Is het niet eigenaardig, dat waar in ons leger het rangs- dinstinctief van en met dat van adjudant-onderofficier te vinden is aan beide zijden van de kraagsluiting, wij dat bij de lagere ran gen op de mouwen moeten zoeken Is het niet onpractisch, dat wii bij het aanspreken van een militair (aangesproken worden door een militair) nog eerst naar 's mans mouwen moeten zien om te weten met welk soort gegradueerde wij te doen hebben? Dat het

Indisch Militair Tijdschrift | 1908 | | pagina 358