878 baar, (van oude pakkisten te maken) licht te vervoeren (door èèn man) en voldoende te conserveeren door teeien. Aangezien het bouwen van bomvrije munitieverbruiksmaga- zijnen bij mobilisatie vermoedelijk al even bezwaarlijk zal gaan als dat van bomvrije onderkomens voor de bediening, kan een soort magazijn verkregen worden door bijv. drie kisten als bovenbeschreven naast elkaar in te graven in de borstwering achter de zitplaats van B. C. en T. (zie plaat 14); eveneens extra gedekt met rondhouten. Dit magazijn kan zoo noodig worden afgesloten met een los verticaal schot. In plaat 15 is op eenigszins andere wijze voor elk stuk apart een tweede nis als verbruiksmagazijn aangebracht. Het lijkt mij van veel belang, dat bij de a. s. practische oefeningen der Vesting-Artillerie een proef worde genomen met de boven beschreven maatregelen om den juisten batterijdienst zoo zuiver mogelijk uit te kunnen voeren bij het werkdadig vuren. Daartoe worden gebouwd: A. Op het schietveld te Batoe-Djadjar 1. Een batterij van vier emplacementen voor vuurmonden op hooge affuiten (een reeds aanwezige batterij kan met weinig werk veranderd worden), 2. Een batterij van twee emplacementen voor vuurmonden op lage affuiten, 3. Een als vorige voor doel-batterij, alle volgens de ontwerpen als op de platen 14 en 15 aangege ven en boven omschreven. B. Tijdens de z. g tir en plein champ: Een batterij als onder A 2, genoemd, als type voor een batterij tegen stormenderhandschen aanval; in nacht-arbeid te bouwen en bij het aanbreken van den dag te bezetten en te gebruiken. Indien deze proeven dan uitwijzen, dat werkelijk de verwachte voordeelen worden verkregen, kunnen daarna de exercitie-bat terijen in de verschillende garnizoenen overeenkomstig worden gewijzigd, opdat overal de zoo belangrijke batterij-dienst zoo juist mogelijk kan worden beoefend. Ch. Kiès, le Luit. Artillerie.

Indisch Militair Tijdschrift | 1908 | | pagina 400