VAN ALLES WAT. Nieuwe Reglementen en Voofschriften Artillerie. Hoewel nog niet in de Artillerie-Order aangekondigd, zijn toch reeds verkrijgaar gesteld: le. Handboek voor de Vesting-Artillerie, Hoofdstuk I—V. De verschijning van dit handboek zal in een lang gevoelde behoefte voorzien. L)e bestaande hoofdstukken IIV waren zoo zeer verouderd en onvolledig, door totale afwezigheid van eenige beschrijving van het snelvuurgeschut en hare munitiën, dat herziening dringend noodzakelijk was. In dit gedeelte is hoofdstuk V „Toestellen en richtmiddelen, dienen de voor de richting, waarneming enz." tevens opgenomen, waardoor de beschrijving van al het materieel in gebruik bij de Vesting-Artillerie in één deel is vereenigd. De bestemming van dit handboek is in vergelijking met vroeger een geheel andere. Door het groot aantal soorten van vuurmonden, die door de Vesting-Artillerie bediend worden, werd de kennis, die van het kader geëischt moest worden, steeds uitgebreider en het stapeltje reglementen en voorschriften bereikte een onrustbarende hoogte, niet het minst door dat de aanwijzingen betreffende de verschillende vuurmonden ook aan het kader verstrekt werdendoch waar deze aanwijzingen nauwkeurige beschrijvingen geven tot in de kleinste details, is de kennis van een groot gedeelte van den inhoud voor het kader overbodig. Daarom is beslist in het handboek de beschrijving van het materieel en de munitiën, hoewel zoo beknopt mogelijk, toch in zooverre uit te breiden, dat met de kennis hiervan het kader kan volstaan, waardoor dus de aanwijzingen voor het kader verder onnoodig zijn. Ook de verschillende mitrailleurstelsels zijn in dit handboek opge nomen. Het geheel is verrijkt met tal van opgaven in staten bijeengevoegd, waarin de voornaamste gegevens betreffende geschut, affuiten, projectielen en ernstvuurwerken zijn samengevoegd. Een groot nadeel van dit handboek zal echter zjjn, dat weldra een stroom van wijzigingsblaadjes het aanzien onoogelijk en de bezitters wanhopig zal maken door al het geknip en geplak. Het is namelijk een bekend feit, dat waar de Yesting-Artillerie zich altijd nog in een over gangstijdperk bevindt, wijziging van materieel schering en inslag is, en als natuurlijk gevolg een wijziging in de beschrijving van dit materieel. Niets is echter wanhopiger dan een voortdurend knippen en plakken in de voorschriften. Zou het bezwaar nu zoo groot zijn om te bepalen, dat de wijzigingen verzameld worden en slecht? ééns per jaar een wij zigingsblaadje verschijnt? Een bewijs dat, al is het handboek niet tot in de kleinste bijzonderheden geheel op de hoogte, de dienst er niets minder slecht om gaat, geeft wel het thans verouderde handboek I IV, want al heeft het wel eens tot kleine ongeriefelijkheden bij het naslaan

Indisch Militair Tijdschrift | 1908 | | pagina 401