391 Voor de officiersuitrusting wordt gevraagd: een veldtasch (of musette) met een veldflesch. EisclienVorm onverschillig; leder of een lichte waterdichte stof draagwijze over de schouders aan den gordelriem, een lijfriem of aan het zadel; bergplaats voor: zout, thee, suiker, chocolade, conserven, brood, handdoeken, zeep, veldapotheek, sokken, zakdoeken, tandenborstel en tand poeder. notitieboek, sigaretten, lucifers, servies, borstel, kam (te samen 2.126 KG.); de levensmiddelen afzonderlijk verpakt en elk artikel op zich zelf gemakkelijk uit nemen. De veldflesch, overtrokken, voorzien van beker en drie glazen inhoudende, moet ook gescheiden van de tasch over den schouder te dragen zijn Voor de soldatenuitrusting wordt gevraagd: Ransel, gordelriem, bergplaats (houder) voor 120 patronen, broodzak, veldflesch, eetketel, draagwijze pioniergereedschap (schop, bijl, pikhouweel), tentblad met toebehooren (kan ook als mantel dienen), beker en lepel. Bijzonder zal gelet worden op: gewicht, duurzaamheid, graad van waterdichtheid, kosten, eenvoudige samenstelling en reparatie. Verdere eischen Zoo min mogelijk zichtbaar; den man niet hinderen en gemakkelijk zonder hulp afteleggendoelmatige verdeeling en gemakkelijk afnemen der afzonderlijke deelen, in het bijzonder mu nitie en gereedschap; bij normale draagwijze gewicht gelijk verdeeld over de sterkste lichaamsdeelen zonder ademhaling te belemmeren of' rug overmatig te verwarmen; patronen makkelijk uit de houders te nemen, zonder bij loopen of liggen uit te vallen; eetketel moet een doelmatige bevestiging van veldflesch en beker toelaten; de enkele tentbladen mak kelijk aan elkaar te bevestigen en tevens bruikbaar als waterdicht dek (mantel). Str.—1908—1. Duitscliland. Draagbare Zoeklichten voor de Veldartillerie. Reeds in den laatsten tijd werden bij de Fransche manoeuvres proeven genomen met een kleine projector model „Vial", om de te beschieten doelen te verlichten. Dat werktuig voldeed echter niet De firma Zeisz heeft het toestel verbeterd en het Westfaalsche veldart. Regiment No. 22 heeft 't bij de Keizermanoeuvres van 1907 beproefd. De vorm is als van een kleine projector, die op 4000 M. nog een lichtbundel geeft van 150 M. breedte, overeenkomende met die van den spreidingskegel der G. K. T. kogeltjes. Dat de beschoten troepen herhaalde malen weinig acht op die belichting sloegen, is alleen daaruit te verklaren, dat zij nog niet wisten, waar het om ging. De groote beteekenis, die het nachtgevecht krijgt, doet aizoo de techniek naar practische hulpmiddelen omzien om de nadeeien van het ongerichte of anders toch al moeilijk waarneembare nachtelijk vuur te onder vangen. Str.1'08.

Indisch Militair Tijdschrift | 1908 | | pagina 413