396 De divisie-commandant staat rechtstreeks onder de bevelen van den commandant van het veldleger, jegens wien hjj verantwoordelijk is voor den toestand der onder zijne bevelen gestelde troepenafdeelingen, die hierboven zijn vermeld. Hij doet aan den minister van oorlog, zoo vaak hij zulks noodig oordeelt en na de regiments-commandanten der infanterie ter zake gehoord te hebben, uitgewerkte voorstellen tot wijziging, aanvulling of herziening van de reglementen en voorschriften, in gebruik bij de onder zijne bevelen gestelde infanterie en betrekking hebbende op den huishoudelijken dienst of de elementaire opleiding van deze troepensoort. Soortgelijke voorstellen, ten aanzien van evengenoemde reglementen en voorschriften, in gebruik bij onder zijne bevelen gestelde cavalerie en bereden artillerie, worden hem door de commandanten der wapens, vóór de indiening aan hooger autoriteiten, om advies gezonden". We zien hier dus een zeer verschillende handelwijze voorgeschreven, naarmate het de infanterie dan wel cavalerie of bereden artillerie geldt; in het eerste geval doet de divisie-commandant de noodige voorstellen, in het tweede geval adviseert hij op de voorstellen van den commandant van het wapen. Is nu de divisie-commandant een infanterist dan levert deze wijze van handelen geen bezwaar op; maar behoort hij tot een ander wapen, dan zal een commandant der infanterie, die bij die tegenwoordige regeling vervallen is, ten zeerste gemist worden, vooral als de regimentscommandanten het niet eens zijn. De opheffing van de functie van inspecteur kan zich in Nederland en vooral bij de infanterie zelf, begrijpelijker wijze, niet in onverdeelde instemming verheugen. Hoewel de minister van oorlog betoogd heeft, dat de eenheid van be handeling ten aanzien van oefening, kaderopleiding, kleeding, huisvesting voeding, enz. niet zal gaan ontbreken, en de regeling der thans vastge stelde bevoegdheden dien inspecteur overbodig maakt, verheffen zich in de Nederlandsche bladen toch stemmen, die de Infanteriebelangen zoo als schietopleiding, reglementen en voorschriften, promotie, tactische op leiding der officieren, enz. niet meer voldoende verzekerd achten. Ten aanzien van de inspectie der artillerie geldt hetzelfde wat voor de infanterie werd opgemerkt; ook hier was voor een inspecteur in de nieuwe organisatie geen plaats meer. We hopen spoedig terug te komen op de beginselen van deze divisie- indeeling vergeleken met de bevoegdheden, welke bij ons aan de brigade commandanten zijn toegekend, en die aanmerkelijk afwijken. Telefonie en Telegrafie in het Leger. Het is eigenaardig dat, niettegenstaande men er steeds op rekent te eeniger tijd met een B V. te doen te krijgen, er niets gedaan wordt om het leger up to date toegerust te krijgen, aldus wordt aan De Locomotief geschreven door iemand, die zich S. teekent Het is toch wenschelijk, dat zulks gebeurt, maar van proefnemingen op een of ander gebied hoort en leest men niet. Waarom worden er geen proeven genomen zooals zulks in het buitenland geschiedt? Wij kunnen veel van de buitenlanders overnemen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1908 | | pagina 418