405 ontworpene op het terrein werd beoefend en uitgevoerd, bij zijn arbeid voortdurend partij kunnen trekken van betgeen de ervaring hem als noodig of nuttig aanwees. Het komt mij dan ook voor, dat het een goede gedachte is geweest, een honderdtal onderstellingen enz., welke onder leiding van den majoor Euijze zijn uitgevoerd, door den druk onder het bereik te brengen van de officieren van ons leger, enz. Gaarne voegen wij hieraan toe, dat het werkje o.i. ook voor ons officiers- korps van veel nut kan zijn met het oog op eigen studie op tactisch gebied, doch voornamelijk als leidraad voor hen, die gerroepen zijn oefeningen met kleine afdeelingen tegenover een gelijkbewapenden en georganiscerden vpand te ontwerpen. Aan het slot van het boekje worden onder „Oefeningen bij duisternis een drietal onderstellingen gegeven, waarin de Inlandsche vijand een rol speelt en die wij meenen te herkennen als de z.g. „Indische veld diensten" uit het vroegere Cadettenkamp bij Teteringen. De opname van deze onderstellingen nu achten we, al heeft schrijver wellicht een beleefdheid jegens ons Leger er mede bedoeld, zeer te be jammeren. In de eerste plaats omdat gemeend zou kunnen worden dat 'de andere achtereenvolgens behandelde onderwerpen: veiligheidsdienst, dekking van arbeid, requisitiën en konvooien, enz. enz. geen ruimte laten voor opdrachten tegen een inl. vijand, doch in de tweede en voor naamste plaats omdat bedoelde veronderstellingen uitgaan van geheel verouderde, thans totaal onbekende strategische toestanden, terwijl de aan de Eur. troepen toebedoelde rol vierkant in strijd is met de sedert een 10 a 12 tal jaren door ons met succes gevolgde tactiek. Wij kennen thans gelukkig geen „geconcentreerde stellingen" noch liniën van beniings" meer. Wanneer spionnenberichten ons het ver zamelen van. inl. benden melden, (blz. 98) of indien wij dergelijke ben den aanwezig weten in kampongs, waaruit de laatste nachten bij her haling vruehtelooze pogingen aangewend zijn om erschillende posten te overrompelen (blz. 99.) volstaan wij niet met „verhoogde waakzaam heid enz.", doch dan worden die benden opgespoord en zoo mogelijk vernietigd. Wij geven dan ook den schrijver den welgemeeoden raad om, mocht een herdruk van zijn werk noodig blijken, zich uitsluitend te bepalen het terrein, waarop wij hem gaarne als meester erkennen, doch zich niet meer te wagen aan veronderstellingen op het gebied van de inlandsche oorlogsvoering. Het Militair Tarief no. 36, verklaard en van talrijke aanteekeningen en voorbeelden voorzien, door P. A. C. Bolte, kapt. Int. b/d. Ve. Afdeeling D. v. O. Het pleit zeker niet voor de duidelijkheid van onze voorschriften, dat, zooals in dit geval, bijzondere handen zich aan het werk hebben gezet om ze nader te verklaren en met voorbeelden toe te lichten. Het is bekend, dat de Hollander in het algemeen niet gelukkig is in het maken

Indisch Militair Tijdschrift | 1908 | | pagina 427