463 De methode dezer Handleiding is zoo weinig practisch, dat mij bij proeven, welke ik ter zake nam met eene goed geoefende seinbrigade, bleek, dat bijv. een bericht van 10 woorden over den afstand van 1 K. M. door niet te zwaar terrein vlugger door een ordonnans te voet werd overgebracht. Dit geeft te denken, als men in het Wetenschappelijk Jaarbericht van de "Ver. t. b. der Kr. 1905—1906 op pag. 334 eene methode als langzaam ziet kenschetsen, waarbij 2 woorden per minuut worden overgeseind en als men in Lehnerts Handbuch 1905 op pag. 12 vermeld vindt, dat in Duitschland geoefende seiners 40 a 45 letterteekens per minuut kunnen overseinen. Ook in Nederland zag ik tijdens de manoeuvres vrij wat sneller seinen dan mij bij onze methode mogelijk is gebleken. De oorzaak is niet ver te zoeken; vergelijkt men bijv. onze Handleiding met de in Lebnert aangegeven teekens, dan blijkt, dat waar volgens de Duitsche methode alle letterteekens in eens worden overgeseind, bij ons slechts twee letters in eens, alle andere door herhaald zwaaien met de vlag moeten worden aangeduid; zoo vereischt bijv. de r 6 zwaaien, de s en de ij 7 zwaaien, de z 8 zwaaien enz. Het lijkt mij dan ook alleszins gewenscht een vlugger sein- stelsel aan te nemen, waarvoor blijkens de ervaring elders opgedaan, het semaphorestelsel het meest aanbevelenswaard schijnt (Zie Wetensch. Jaarber. Kr. 1906—1907, pag. 332). Naast dit stelsel door de kleinere troepenverbanden te gebruiken, zou echter beschikt moeten kunnen worden over middelen tot optische verbinding over groote afstanden, waarvoor in ons land van zon zeker wel in de eerste plaats de heliograaf is aan te bevelen evenals in Duitschland zou dan daarnaast beschikt moeten kunnen worden over krachtige seinlampen om dienst te doen bij nacht en bedekte lucht. Zoo ingericht, zou de optische seindienst een onwaardeerbaar hulpmiddel bij onze defensie kunnen worden; zooals hij thans is geregeld, is zijne waarde problematiek. J.H.J. le Cocq d'Armandville. 1) De heliograaf (heliotroop) werd dan ook door de compagnie wie'rijders reeds met ■vrucht toegepast. Een tweetal dezer handig mede te nemen instrumenten werd daartoe door haar van den Topographischen dienst in bruikleen ontvangen. Bed.

Indisch Militair Tijdschrift | 1908 | | pagina 485