477 Het is toch niet te eisehen, dat de officier maar steeds op expeditie gaat, om voor vrouw en kinderen de middelen te vinden tot behoorlijk levensonderhoud. En dat is toch de eenig aangewezen weg. Want het voorschot bij overplaatsing genoten is spoedig verbruikt en dan komt de terugbetaling onverbiddelijk, elke maand 1/4. Als bevordering dan steeds uitblijft, is het te begrijpen hoe gemakkelijk woekeraars en minder gewetensvolle geldschieters vrij spel krijgen en de officier in schulden geraakt, die hem zijn geheele carrière door nog het leven vergallen. Komlaat ons den sluier niet verder oplichten; vooral nu er kans is, dat de finantieele positie van den officier eens nader onder de oogen zal worden gezien, maar liever wijzen op deze vereeniging waar ernstige vroede mannen zitting hebben in het bestuur en waar een verzoek om hulp geheel anders zal worden ontvangen dan bij den geldschieter. Men schrome niet zijne nooden bloot te leggen aan den Directeur, en waar het geldt, het voorkomen van armoede, het voorzien in geval van nood e. d., daar ligt het geheel op den weg der vereeniging- dat geholpen wordt. Wij kunnen deze vereeniging in elk opzicht in de belangstelling van de collega's aanbevelen, vooral waar het geldt het vinden van een pas sende betrekking na het verlaten van den dienst, zoowel voor den of ficier als voor den mindere. Belangstellenden kunnen zich richten tot den Directeur v/d. Vereeniging „Onze Toevlucht" Goenoeng Sari, Weltevreden, aan wien men zijne belangen gerust kan blootleggen, en die ten volle bereid is met de hulpmiddelen der vereeniging te helpen, zooals dat in de gegeven om standigheden mogelijk en noodig is. Ook onder-officieren en minderen, die den dienst verlaten om zich in de burgermaatschappij een verdere toekomst te verzekeren, kunnen hier naar eene betrekking dingen. Het Valschijven-systeem Schmalz-Christoffel. Het Kriegstechnisclie Zeitsehrift geeft in de 10e aflevering van 1907 eene beschrijving van een valschij vensysteem 1dat zoowel voor een enkele schijf als voor een groep van schijven met vrucht toepassing kan vinden. De voordeelen van dit schijvensysteem zijn 1. dat de schijf hij een treffer verdwijnt; 2. dat zij van uit den waarnemingspost onzichtbaar kan worden gemaakt; 3. dat de liggende schijf van uit den waarnemingsspost weder kan wor den opgericht. 4. dat de inrichting goedkoopde opstelling eenvoudig en de bediening van uit den waarnemingspost gemakkelijk is. Verwijzende naar de figuren op plaat 17, waarvan No. 1 de valschijf in front, en No. 2 in zijaanzicht met gedeeltelijke dwarsdoorsnede ver toont, kan omtrent hare inrichting in het kort het navolgende worden medegedeeld. 1) Dit systeem is eene vinding van den luitenant Otto Schmalz van het Koninklijk lieiersche J2o Intanterieregiment Prinz Arnuli, terwijl het verbeterd werd met den later te noemen stelschroet f dcor den geweermaker Friedrich Christoffel van het 2e bataljon van dat regiment.

Indisch Militair Tijdschrift | 1908 | | pagina 499