- 491 Een Zelfwerkende Geweerreiniger. Yan het zorgvuldige reinigen van het inwendige van den loop, hangt in hoofdzaak de gebruikstijd van een geweer aftoch blijven bij het met de grootste nauwkeurigheid schoonmaken, voornamelijk in de loopen van die geweren, waarbij rookzwak kruit gebezigd wordt, restanten zitten waar öf onvoldoende op gelet wordt, öf die niet gezien worden, en die aanleiding geven tot roestvorming en tot onbruikbaar worden voor de tijd daartoe gekomen is. Het zeer nadeelige naroesten nu wordt door het gebruik maken van een nieuw toestelletje „Franks Nitrozerstauber" (D.R.G M No. 170250 No. 170340) geheel voorkomen, omdat zelfs de geringste overblijfselen van de verbrandingsprodukten opgelost en verwijderd worden. De loopen worden spiegelglad, zien er als nieuw uit en men kan het langdradige en ondankbare reinigen gerust nalaten. Men spaart veel olie uit en tast de loopen niet met scherpe middelen aan. Het reinigen gaat zuiver in zijn werk en men heeft daarbij steeds een geweer, dat er uitziet alsof het zoo uit de fabriek komt. De zuiver afgewerkte loop heeft kleine verdiepingen, die met het oog niet zijn waar te nemen en die deels bij het boren of trekken van den loop, deels bij het schieten ontstaan, dan wel van den aanvang af in het materiaal gelegen hebben. Bij het ge bruik van buskruit van welke soort ook, maar hoofdzakelijk van rookzwak kruit, zetten zich verbrandingsprodukten in deze verdiepingen vast en men kan in de meeste gevallen zooveel met het pompkoord of de pompstok werken als men wil, de loop roest op deze plaatsen telkens weer na, omdat het vast zittende kruitslijm zich in het metaal invreet en de poetsmiddelen steeds over deze verdiepingen heenglijden. Met olie, zelfs in groote hoeveelheden en van de beste kwaliteit, is het bijna nooit mogelijk de verbrandingsprodukten, die tot naroesten aanlei ding geven, en voornamelijk die van roodzwak kruit, welke etsend werken, te verwijderen. Ten slotte is men wel genoodzaakt zijn toevlucht te nemen tot scherpe middelen als loopkrabbers, wisschers, amaril en dergelijken. „Franks Nitrozerstauber" nu maakt een einde aan deze bedenkelijke toestanden, doordat hiermede door een hoogstens 90 c M. lange loop, een kokend, heete waterdampstraal gejaagd wordt en hierdoor zelfs de kleinste kruitslijmresten evenals iedere soort van vastgebakken aanslag en vuil in de trekken, geheel als stof vervliegt, opgelost wordt en zoo doende een naroesten van den loop totaal verhindert. De proeven die genomen zijn met geweren, die vroeger steeds naroestten, hebben de meest verrassende resultaten gehad. De geringe kosten en de een voudige t ehandeling, in tegenstelling met het tot nog toe vervelende tijdroovende poetsen, de belangrijke besparing aan poetsgereedscbap en olie, maar vóór alles toch het zeer groote voordeel van het niet naroesten zouden ieder, die een geweer bezit, er toe brengen, „Franks Nitrozerstauber" te gebruiken. Het toestel is zóó ingericht, dat het zoowel op de kleinste buks als op het grootste kaliber jachtgeweer past. Bij het gebruik moet het reservoir voor J met water gevuld worden en wordt daarna de spiritusvlam aangestoken. Wanneer het water kookt, plaatst men de monding van de damppijp, I. M. T. 1908. 32

Indisch Militair Tijdschrift | 1908 | | pagina 513