VRAGENBUS. Reglementen Verstrekking. Hoe het nog anders kan 1). In de tweede aflevering van dezen jaargang beantwoordde de redactie een vraag (lees klacht!) omtrent de verstrekking van reglementen en gaf zeer juist weer, hoe het zijn moet volgens de thans bestaande be palingen. Daartegen, nl. tegen die regeling, maakt R. B, in de derde aflevering bezwaren, nl. omdat deze weg veel te afhankelijk is van „als die dit doet en als die dan weer dat doet," en hij doet daarna een z. i. een voudiger en practiseher middel aan de hand, nl. de reglementen gelijk en op gelijke wijze met de A. O. te verstrekken. Tegen de thans bestaande regeling heb ook ik bedenkingen. Niet, omdat sommige personen moeten doen wat in de A. O. staat voorge schreven en daarbij hun gezond verstand moeten laten werken, maar wel omdat een veel te groot aantal personen aan het schrijven wordt gezet en omdat er geen voldoende waarborgen bestaan (geen controle) dat iedereen, die zijne reglementen wil hebben, deze wel altijd langs een eenvoudige manier kan verkrijgen en dat degenen die ze moeten hebben, ze wel altijd ontvangen. Tot toelichting diene b. v. dat, indien bij het Ne bataljon te X een Europeesch fuselier, die niet op de kaderschool is geweest, bevorderd wordt tot korporaal, diens korpscommandant aanvragen in duplo (en nog een als ligger aanhouden) moet indienen rechtstreeks aan de be trokken afdeeling van het Dep. v. Oorlog (alwaar de reglementen beheerd worden), d. w. z. drie voor de Infanterie, drie voor de Genie (Opt. seindienst) en drie voor de Vie afdeeling (Hygiënische wenken, enz.); voor andere wapens en diensten komen dan nog drie staatjes voor de algemeene reglementen (garnizoendienst, enz.), die bij de lie afd. ver antwoord worden, terwjjl ook de Ille afdeeling (voor het voorschrift revolver) hare beurt krijgt. Omslachtiger kan het haast niet! Het zal dan ook wel geen verwondering baren, dat die aanvragen in n maal drievoud wel eens vergeten .worden, en dit gevoegd bij het feit, dat op verscheidene bureaux men zich niet eens de moeite geeft om een nieuwe A. O. behoorlijk door te lezen, kan gedeeltelijk verklaren, dat bij vele korpsen het bestaan van een nieuw reglement maanden na de bekendmaking per A. O. zelfs niet vermoed werd. a 1) Zie de vraag en beantwoording in afl. 2 blz. 195 en de tweede oplossing in fl. 3 blz. 309 van dezen jaargang.

Indisch Militair Tijdschrift | 1908 | | pagina 541