521 zit stellen van de „Instructie voor de telegraafafdeeling bij het korps genietroepen"; dan gaat hij naar zijn korpscommandan t, die onder over legging van de dubbeltjes het boekje aanvraagt bij het dichtstbijzijnd depot (Ambon) of bij het centraal magazijn (Batavia) en na eenigen tijd krijgt hij het gevraagde netjes franco thuis. In de praktijk evenwel zal zoo iemand wel liever naar een „vriend" in Batavia of Ambon schrijven, die voor het noodige zorgt. Ben apotheker in Koeta Radja, die wil gaan studeeren in de taktiek, loopt even naar het plaatsbureau en kan alles inslaan hij noodig heeft wat er mocht ontbreken wordt even aangevraagd. Een officier uit Hol land aankomende voorziet zich bij het hoofddepot te Batavia of bij den PI. comdt te Padang van alle reglementen en voorschriften, A. O. en bij zondere orders, die hem van belang lijken Ik geloof niet, dat de depots zóó bestormd zullen worden, dat een han dige korporaal of sergeant niet alles zou kunnen afdoen en de PI. adju dant zich slechts met geldelijke verantwoording en met het teekeneu van aanvragen zal behoeven te bemoeien. En nu het hoofddepót. Richt dat in te Batavia (b.v. de citadel deponeer daar alle kasten met drukwerken, die thans bij de afdeelingen van het D. v. O. in den weg staan alles wat bij de afdeelingen in con cept gereed is, gaat naar den beheerder, die een opgave krijgt voor wie een en ander bestemd is en verder de noodige exemplaren laat drukken en beheert. Die beheerder kan zijn een handig adjudant of magazijnmees ter, of gepensionneerd militair, bijgestaan door eenige schrij vers en 'n paar koelies voor de expeditie. Ook de correctie van drukproeven, het pasklaar maken van uitknipsels, wijzigingen, enz. kan allemaal daar geschieden en veel beter dan thans, omdat daar geroutineerd personeel zal zitten, dat langzamer hand geen enkel foutje meer zal laten glippen. En de officieren en het overige personeel op het Dep. van Oorlog (dat pro rato verminderd kan worden) worden ontlast van 'n hoop „ma chinaal werk", expeditie, administratie, correctie, enz. enz. Beleefd bied ik dit voorstel ter overweging aan! Ik geloof niet dat het iets zal kosten integendeel het zal tot bezuiniging leiden H. J. Y.

Indisch Militair Tijdschrift | 1908 | | pagina 543