Een Officiersbond Naar aanleiding van het artikel onder dezen naam, voorko mende in aflevering 1, zij het ons vergund eenige opmeikingen te maken. Wij zijn niet voldoende op de hoogte van hetgeen in Indie zelf over het oprichten van een officiersbond geschreven is, of gesprokendat zal niet weinig zijn! ook niet weten wij, of het waar is, dat in de hoogere lagen der militaire hiërarchie, waar een permanent sub-tropisch maximum heerscht! een zekeren druk is uitgeoefend, waardoor de beweging in hare ge boorte gesmoord is i). Wij weten ook niet of de propagandamakenden. c. q. oprich ters dat niet verdienden. Wij laten dit alles daar, en wenschen slechts eenige beschou wingen ten beste te geven, of het oprichten van eene vereent- ging door Indische officieren, door de regeering getoleieeiu zou worden, en of zij in eene bepaalde behoefte zou voorzien. In 't algemeen nu, kan gezegd worden, dat het vormen van bonden en vakorganisaties, ten doel heeft, door het eendrach tigsamenwerken der economisch zwakkeren, van hunne pa troons, werkgevers enz. enz. lotsverbetering te verkrijgen, 't zij door besprekingen, 't zij door strijd, nl. door werkstaking. Sommige bonden werkelijk in de volheid van het oogenblik opgericht zijnde, en in bepaalde behoeften (o. a. bond van in specteurs van politie) voorziende, verheugden zich in de sym pathie der publieke opinie, andere daarentegen ware» onder den invloed van socialistische agitatoren. 1) Den indischen lezer zal het wel bekend zjjn, op welke wijze dit ontjjdig geboren kindje overleed. In de pers is er al teel weinig over geschreven, de regeering heeft er zich niet mede bemoeid; de opzet van het plan was o. 1. verkeerd, afgaande op enkele voorstellen in de dagbladen. Red

Indisch Militair Tijdschrift | 1908 | | pagina 610