621 De Nieuwe Reuzen-Slagschepen. Van dag tot dag vestigt zich meer algemeen de erkenning van de nood wendigheid van sterke strijdkrachten ter zee, wil eene natie zich als wereldmacht handhaven. De zeehandel is niet alleen een bron van volkswelvaart, zij eischt ook een onuitputtelijke, nooit rustende krachtsinspanning. Zonder haar kan de wereld thans niet meer bestaan. Zij is een onontbee lijke eisch om een staat tot grootheid te brengen, want door den zeehandel vloeien rijke bronnen van welvaart in de gemeenschap, terwijl geestelijk hoogstaande beschaving voortspruit uit de, door den handel in het leven geroepen toenadering der volken. De ontwikkeling der tegenwoordige sociale toestanden dwong de volken naar zee en daardoor eene zeemacht te worden. "Want slechts strijd krachten ter zee vermogen den handel te beschermen en te bevorderen. Thans kan slechts die natie rustig de toekomst tegemoet gaan, die over eene sterke oorlogsvloot beschikt, welke de uitbreiding van den tandel, zonder welke een opkomend volk niet kan bestaan, besch- rmt Deze zeemacht moet echter niet sterk zijn door het groote aantal der schepen maar door de gevechtskracht der schepen zelf. Laat ons eens nagaan in hoeverre de verschillende staten bij den bouw hunner nieuwste oorlogswapens ter zee zich rekenschap geven van deze onomstootelijke waarheid. Tot aan het einde der vorige eeuw ging bij alle natiën de bouw der oorlogsvloot slechts langzaam vooruit. Eerst het verloop van den Spaansch- Amerikaanschen en den Russisch-Japanschen oorlog wekten de regee ringen der staten uit hunnen slaap en toonde hun, dat alleen hij met klem in de wereldpolitiek kan meespreken, die ook aan de andere zijde van de wereldzee door eene sterke oorlogsvloot zijn woorden den noodigen nadruk kan geven Yooral de gebeurtenissen van den laatsteD oorlog waren het, die den grond vormden voor belangrijke wijzigingen in de vloot van alle mogendheden. De slag bij Tsoesjima bewees onomstoote- lijk de meerderheid van sterke slagschepen op alle ander soort oorlogs schepen. De erkenning, dat in het beslissend zeegevecht in de aller eerste plaats de zwaar kaliberprojectielen de overwinning brengen, dwong tot den bouw van een type van reuzenslagschip, zooals de „Dreadnought" als eerste aan de wereld vertoond werd, omdat slechts op groote schepen met een zeer aanzienlijke waterverplaatsing kanonnen van zulk een zwaar kaliber als 30.5 c.M. in een groot aantal kunnen opgesteld worden. Tegelijk leerde de zeeslag bij Tsoesjima, dat bij een daggevecht de mindere hoedanigheid der bewapening niet kan worden geneutraliseerd door een zooveel betere geoefendheid der bemanning, zooals bij het land gevecht, waarbij de minste ongeoefendheid op technisch gebied de ver strekkendste gevolgen kan na zich slepen. Indertijd, voor men de min derwaardigheid van het materiaal der Russische vloot in haren vollen omvang kende, schreef men de nederlaag in de Straat van Korea slechts toe aan de persoonlijke eigenschappen van beider bemanning. Dit oordeel is sedert lang veranderd, waut men weet dat verscheidene Russische sche pen met waren heldenmoed streden. Maar heden geeft de grootste moed en de beste africhting niets, wanneer die niet gerugsteund wordt door moderne bewapening.

Indisch Militair Tijdschrift | 1908 | | pagina 643