- 635 - officier was een bereden ordonnans toegevoegd. Het bevel voor den patrouillerit werd in den voormiddag gegeven. De eerste patrouille reed om 9 uur 's avonds af, de tweede om half tien en de derde om 10 uur. Reeds in den namiddag (31 Januari) was een weinig sneeuw beginnen te vallen en begon het bovendien te vriezen. Daarom werd een gedeelte der paarden scherp gezet of werd hun stroo tusschen de hoeven gedaan, bij een ander gedeelte werden de hoefijzers met groene zeep ingesmeerd om het klonteren der sneeuw te voorkomen. Om 11 uur 's avonds begon het zwaar te sneeuwen, terwijl een sterke Westen wind opstak, zoodat de ruiters geheel besneeuwd na een rit van ongeveer drie uur respectievelijk om 12 uur 20 min. 12 uur 30 min. en 1 uur 5 min. in Laasbye aankwamen. Zij hadden gemiddeld 7,8 a 8,6 K.M. per uur afgelegd, terwijl afwisselend 7 min. draf, 8 min. stap gereden was. Yan hier gingen de patrouilles in een hevigen, uit het N. W. komenden sneeuwstorm, No. 2 langs den hierboven vermelden weg, No. 1 en 3 langs den 10 K. M. langeren straatweg verder en kwamen, niettegenstaande het ongunstige weer, dat de ausdauer van ruiter en paard op eene zware proef had gesteld, behouden in Bjeringbro aan. Per uur was afgelegd respectievelijk 7,8 6,6 en 7,6 K. M. Na elk drie uur gerust te hebben, reden de patrouilles naar Aarhus terug. Het weder was sedert 's morgens 8 uur weer goedde afstand van 47 K. 51. werd resp. in 4 uur 20 min., 4 uur 30 min. en 6 uur afge legd. De laatste patrouille had 6 uur noodig gehad wegens de vermoeid heid van een der paarden, terwijl de straatweg zeer glad was geworden. In het geheel namen aan den rit 23 paarden deel, waaronder 2 Deen- sche, 6 Duitsche en 12 Iersche. Alle paarden waren ouder dan 8 jaar. Bij terugkomst in de stallen waren alle in goede conditie, eenige ver moeidheid buiten beschouwing latende. Bij het onderzoek den volgenden dag bleek, dat twee paarden een weinig kreupel waren. Eén paard was wegens kreupelheid achtergebleven en volgde per trein. Patrouille No. 1 legde 113 K.M. af in 17 uur 30 min., patrouille No. 2 103 K.M. in 15 uur en No. 3 113 K.M. in 18 uur 30 min. In het geheel werd gerust resp. 4 uur 38 min., 3 uur 50 min. en 4 uur 40 min. Alle patrouilles hadden gedurende den stap hunne paarden aan de hand geleid. Na afloop hadden de officieren korte mededeelingen over het verloop van den oefeningsrit en de uitvoering der ontvangen opdrachten op schrift te stellen. (Militaert Tidsskrift No. 5). Oostenrijïc-Hongarije. Concoursen. Met toestemming van het Reichs-Kriegsministerium zijn voor dit jaar twee concoursen uitgeschreven en wel een afstandsrit en een prijsschieten voor het Leger. De deelname daaraan is opengesteld voor alle actieve beroepsofficieren, zoowel voor het Leger als der Gendarmerie. De afstandsrit is van Boedapest naar Weenen en heeft einde Septem ber of begin October plaats, zonder gewichtshandicap, terwijl paarden van elk ras en eiken leeftijd zijn toegelaten en zonder dat als eisch

Indisch Militair Tijdschrift | 1908 | | pagina 657