638 Frankrijk. De Dagelijksche Verpleging: bij Manoeuvres. Elk man neemt brood, kleine benoodigdheden (kleine vivres t. w peul vruchten, rijst, zout, koffie, suiker) en wat koud vleesch mede. Met den gevechtstrein gaat mede de vleeschwagen met een vol dagrantsoen. Zoo doende kan, daar de lieden de groote groepskookketel medevoeren, dade lijk na aankomst in het kwartier gekookt worden. De met den trein marcheerende verplegings-afdeeling bevat behalve volgeladen levensmid delen- en vleeschwagens ook slachtvee, waarvan des avonds zooveel beesten geslacht worden, dat de wagens wederom met één rantsoen beladen kunnen worden. Deze handelwijze wordt als bizonder practisch aanbe volen. De voorziening van vee en andere levensmiddelen, die in de verplegingsmagazijnen worden verzameld, is opgedragen aan een commissie, die ook bij manoeuvres optreedt Van het verplegingsmagazijn gaat iederen morgen naar elk legerkorps (afdeeling) een beladen vivrestrein, die op een door den chef van den staf en den intendant van het korps aangewezen spoorwegstation gelost wordt. Bij eiken trein is ook een etappecomman dant met staf. Yoor hooi, stroo, brandhout en de kleine benoodigdheden moeten de troepen zelf zorgen. Aan noodrations worden medegevoerd: twee bij den man en twee in den vleeschwagen bij den treinde rest ligt in de magazijnen. Brood en peulvruchten worden eiken avond opgezonden. Liggen de verblijfplaat sen der troepen ver van een station, dan worden de levensmiddelen met gerequireerde voertuigen opgezonden. Aldus geschiedt de geheele ver plegingsdienst als in den oorlog, tevens tot groot nut van de betrokken administratieve diensten. Op te merken valt nog, dat de troepen altijd kantonneeren en nooit een bivak betrekken, dus geen bivakbenoodigdheden behoeven, die dan ook niet medegevoerd worden, terwijl in geval van nood hierin ter plaat se op de best mogelijke wijze moet worden voorzien. De trein wordt hierdoor beduidend ontlast, maar de troepen hebben ook meer te ontberen. Schw. M. BI. 2-1908. Frankrijk. Militaire Coöperatie. Den 26en Januari heeft de Min. van Oorlog aan alle commandanten van compagnieën, batterijen enz. een circulaire gericht, waarin hij de resultaten uiteenzet, die verkregen zijn met de militaire coöperatie en met het instellen van vereenigingslokalen voor korporaals en soldaten. „De proef heeft voor de compagnies-commandanten zeer verblijdende „resultaten afgeworpen. Er zijn coöperatieve verbruiksinstellingen in de „compagnie in het leven geroepen, die den soldaat een gelegenheid hebben „geschonken zich te onttrekken aan de siechte attracties van buiten de „kazerne; hij heeft de gelegenheid gevonden tot lezen, tot schrijven aan „de zijnen en zich te verpoozen door eenige spelen. „Hij heeft in een gezellig milieu gevoel gekregen voor administreeren „van zijn gelden en is er aan gewend vooruit te zien. Hij is langs „geheel natuurlijken weg er toe gebracht zich solidair te voelen met „zijne kameraden.

Indisch Militair Tijdschrift | 1908 | | pagina 660