EEX OFFICIERSBOND. De dagbladen hebben reeds overal de tijding verspreid, dat eenige officieren het plan opgevat hebben tot het oprichten van een „Officiersbond". Over het voor en tegen is toen niet alleen reeds wat gesproken maar ook geschreven. Nu valt het uit den aard der zaak heel moeilijk om deze stof te behandelen, indien niet van te voren vaststaat, wat het doel is. En hoewel de leiders in deze zich nog niet hebben uitgesproken, is het niet ondienstig het bonds- wezen in het algemeen eens nader onder de oogen te zien. We gaan daartoe des te eerder over, omdat de inzender van het stuk in de Javabode van 10 Dec. j.l. getiteld „De Officiersbond", zich woorden aan zijn pen heeft laten ontvloeien, die er op wijzen, dat hij en zijn geestverwanten meer in de opwelling van het oogenblik hebben geschreven, dan na rijpe overweging. Allereerst dient toch de vraag overwogen te worden„Is met de vorming van een officiersbond eene vakorganisatie bedoeld Ongetwijfeld is het vormen van die organisaties een teeken des tijds. Niet dat zij vroeger ook niet bestonden, doch de meer intensieve organisatie is van latere dagteekening en eene uiting van den strijd der belangen tusschen arbeid en kapitaal tusschen werkgever en werknemer. Zij beoogen toch het vereenigen van de eenlingen, de oecono- misch zwakkeren tot een groot geheel, om door den mond van één vertegenwoordiger te kunnen spreken tegen de oeconomisch sterkeren- alzoo in het maatschappelijk leven tegen de kapitaal krachtigen. Er zijn dus scherp tegenover elkaar staande partijen en Zum Werke, das wir ernst bereiten, Geziemt sich wohl ein ernstes Wort. Wenn gute Reden sie begleiten, Dann flieszt die Arbeit munter fort Schiller.

Indisch Militair Tijdschrift | 1908 | | pagina 79