756 hebben althans uitgemaakt, dat karabijnen in geoliede laden roestvrij blijven en deze zich in 't gebruik te velde beter houden. Bij den troep is het laatste woord evenwel nog niet gesproken. Over hot geweer P. M. '0-1 (verkort geweer) niet veel nieuws. Het opperbestuur informeerde nog eens naar den patiënt. Do algemeene toestand lijkt ons evenwel achteruitgaand. Een vraag of door aanpas sing van een marinesabol als bajonet, de lijder er bovenop zou kunnen worden gebracht, kon in consult niet afdoende opgelost worden. Hoofdschuddend is het zwakke wicht verder aan zijn lot overgelaten. Het Parabellumpistool, reeds ingevoerd in Nederland, verkeert hier r.og in het stadium der beproeving op geschiktheid voor het tactisch gebruik bij de verschillende wapens. Maar als de Kromo's er niet mede kunnen omgaan, moeten ze het maar leeren. De invoering van de automobiel heeft toch ook niet gewacht op het feit of .Kromo er mee kon omgaan. Kromo heeft het moeten leeren en doet 't wat aardig. Onder de proeven vonden we ook eene verwapening der cavalerie met nieuwe cavalerie-sabels en eene tijdelijke bewapening van de vesting artillerie met geweren M. 95, omdat de infanterie de karabijnen nog noodig heeft. Als dat tijdelijk maar niet voor lang isgedachtig aan het Indisch spreekwoord „tijdelijk duurt het langst". Hiermede zijn we aan het eind van dit boekje, dat in een klein be stek in ieder geval een overzicht geeft van wat er al zoo op technisch gebied in de bewapening is omgegaan. E sn ieder zal met ons wen- schen, dat we het volgende jaar onder „Bereden Artillerie" een verslag van „het nieuw ingevoerde veld- en berggeschut" hopen aan te treffen. Kan het al vast niet „tijdelijk" worden ingevoerd?

Indisch Militair Tijdschrift | 1908 | | pagina 106