- 760 Augustus de opstelling der beide partijen weer ongeveer was als den lOen. In den nacht van 14 op 15 Augustus zouden de Oostenrijkers (eindelijk!) een beslissenden aanval doen en de Pruisische positie van twee zijden omtrekken. Loudon om het N., Daun om 't Z. en Lascy over het Z. naar 't W., (dus in Frederik's rug), terwijl de troepen onder Beek en Ried een frontaanval zouden doen, voor namelijk om den Koning bij Liegnitz vast te houden. Intusschen had Frederik, hetzij uit zichzelf, hetzij gewaarschuwd door een Oostenrijksch deserteur, kapitein Weide x), het plan gemaakt, 's nacht naar het N. af te marcheeren. Om 3 uur 's nachts werd de eerste aanraking van Pruisische huzaren met gedeelten van Loudon's infanterie den Koning ge meld. De Pruisische troepen waren het Schwarzwasser met moerassige oevers toen reeds over, zoodat zij in het Z. W. aan een belangrijke hindernis aangeleund waren. Frederik wees eerst de partieele aanvallen van Loudon's troe pen terug, ging daarna tot het offensief over, waarbij hij niet schroomde, zijn geheele reserve in te zetten en van de troepen onder generaal von Zieten, die ten N. van Liegnitz den Pruisi- schen rechtervleugel moest beschermen, nog zooveel af te nemen als maar eenigszins mogelijk was. Frederik vertrouwde op de overwinning en met recht. Tegen 6 uur was Loudon over de Katzbach teruggeworpen en toen het bericht van dit échec Daun bereikte, werd ook door dezen de aanval tegen de Pruisen, die nog nauwelijks met enkele zwakke afdeeiingen was ingeleid, opgegeven. Met eere kan ook de beroemde terugtocht van overste Ver meulen Krieger van Pisang naar Koriri genoemd worden als een voorbeeld, hoe de geestkracht van den aanvoerder, zij 't ook ten koste van zware verliezen zijn manschappen uit hopelooze positie redde. Hoewel wel algemeen bekend, moge ook die terugtocht, een van de schitterendste wapenfeiten van het Indische leger, met een enkel woord nog hier gememoreerd worden. In het begin van 1833 was, na een korte rust, weer een 1) Door velen vrordt volgehouden, dat Frederik zijn plan had gemaakt, vóór hij Weide's "waarschuwing ontving.

Indisch Militair Tijdschrift | 1908 | | pagina 110