762 - levert het gedrag van generaal La Marmora in den slag bij Cnstozza, een slag, die ook in andere opzichten uit psychologisch oogpunt merkwaardig is 1). In den oorlog van Oostenrijk tegen Italië van 1866 werd slechts één slag, die bij Custozza, geleverd, die over den geheelen veld tocht besliste en waarin de moreele factoren een zeer belangrijke rol gespeeld hebben. De strijd tusschen Oostenrijk en Italië ontbrandde voorname lijk om het bezit van Venetië. Italië had zich door een ver bond met Pruisen verplicht, gezamenlijk den oorlog tegen Oos tenrijk te voeren het zou dan, met Pruisen 's hulp, na den krijg in het bezit van Venetië bevestigd worden. De chef van den Italiaanschen Generalen Staf was generaal La Marmora, die in de oorlogen van 1848, 1849 en in de Krim had meegestreden en zich als een dapper en doortastend aan voerder had doen kennen. Hij was het ook, die toen als Minister van Buitenlandsche Zaken, het verbond met Pruisen had gesloten. Ongeveer één maand nadat dit geschied was, kreeg La Marmora de ze kerheid, dat Oostenrijk vrijwillig afstand van Venetië wilde doen. Het verbond met Pruisen was in dat opzicht dus fei telijk onnoodig geweest en La Marmora, het betreurende, dat zijn land nu toch in een oorlog zou worden meegesleept, be sloot in elk geval de offers tot het noodzakelijkste te beperken. Hier kwam nog bij, dat La Marmora's eigenliefde gekwetst en diens vertrouwen in zijn bondgenoot geschokt werd, door dat de nadere besprekingen en onderhandelingen over het ge zamenlijk gewapend optreden van Pruisischen kant niet gevoerd werden door een generaal, zooals de Italiaansche Chef van den Generalen Staf verwacht had, maar door een zooals La Mar mora het zelf uitdrukte tamelijk mysterieuzen postieker 2). Die burger was echter Theodor von Bernhardi, die op strate gisch en ook op tactisch gebied voor geen enkelen generaal behoefde onder te doen. De eenmaal opgevatte meening over miskenning en achter uitstelling bleef evenwel bij La Marmora bestaan, hoewel hem 1) Zie Reissner Frhr. v. Lichtenstern. Die Macht der Vorstel lung im Kriege. 2) „eine ziemlich myateriöso Zivil-Persönlichkeit".

Indisch Militair Tijdschrift | 1908 | | pagina 112