764 vijf brigades aangewezen. Vier andere moesten den vijand op diens rechtervleugel bezig houden, twee bleven in reserve, terwijl de cavalerie-brigade haar opdracht hield om in het O. te demon- streeren, teneinde verplaatsing van troepen daarheen en ver zwakking van den Italiaanschen linkervleugel uit te lokken. Nog vóór deze bevelen, die tusschen 7en 8 uur v. m. waren uitgevaardigd, de verschillende commandanten bereikt hadden, was het gevecht reeds op verschillende punten aangevangen. Kolonel Pulz had ten N. van Villafranca aan het hoofd zijner cavalerie-brigade twee divisies onder generaal Delia Rocca aan gevallen, was met aanzienlijke verliezen teruggewezen, maar had zijn doel bereikt en zijn opdracht vervuld, n. 1. Delia Rocca den indruk op te dringen, dat de Oostenrijksche hoofdaanval uit het O. zou geschieden. Den geheelen dag bleef Delia Rocca, ondanks overredingen en smeekbeden zijner divisie-commandanten, dezen aanval werkeloos afwachten, terwijl in werkelijkheid de linkerflank van den aanvaller schuins links vóór hem lag, waartegen hij waarschijnlijk met belangrijk succes had kunnen optreden. In het Italiaansche centrum was de Monte Croce, die den omtrek geheel beheerschte, door de divisie Brignone bezet met het front naar het O., ook als gevolg van den aanval der vier regimenten cavalerie onder Pulz. De vijand, uit het oosten verwacht, viel evenwel (twee brigades van het Korps Hartungb toen nauwelijks de stelling was ingenomen, met de bajonet op den linkervleugel aan. Hoewel deze aanval tot op den top van den heuvel werd voortgezet, kon ze op het laatste oogenblik nog door het vuur der Italianen, die inmiddels front naar het N. hadden gemaakt, worden afgewezen. Een tweede aanval, kort na den eerste, thans door de brigade Scudier van het korps Maroicic op den nieuwen linker vleugel van het centrum uitgevoerd, had nog meer succes: de Oostenrijkers drongen tot in Custozza door, namen de kanonnen, die zich daar bevonden, maar werden, uitgeput als zij toen waren door de hitte en het gevecht, door de juist in opmarsch zijnde divisies Cugia en Govone weder teruggeworpen. De voorhoede van de Italiaansche linkerdivisie onder generaal C er ale werd bij Olioso door de Oostenrijkers aangevallen

Indisch Militair Tijdschrift | 1908 | | pagina 114