766 om krachtig door te tasten, ontving Rodic, doordat de over brenger verdwaald was, eerst om 11 uurv.m.; uit zichzelf waagde hij den aanval niet, omdat hij de (foutieve) overtuiging had, dat de Italianen verreweg in de meerderheid waren. Zoozeer was hij voor zichzelf daarvan overtuigd, dat hij zelfs niet de moeite deed, patrouilles uit te zenden, om te trachten iets van s vijands sterkte te weten te komen. Eerst over tweeën viel Rodic den S. Lucia-heuvel, pas over 3 uur den Monte Yento aan, waarvan de bezettingen inmiddels tot 22000 man met 60 kanonnen waren versterkt. Rodic was, vóór hij deze aanvallen gelastte, om 1 uur naar het hoofdkwartier gereden en had daar zijn (verkeerde) opvat ting omtrent den toestand op den Italiaanschen linkervleugel meegedeeld. Hierdoor liet aartshertog Albrecht zich verleiden, zijn plan te veranderen en in plaats van den hoofdstoot tegen 's vijands linkervleugel te richten, zooals bevolen was, gaf hij nu den last: Blijkt hieruit reeds, dat de energie en de wil om te overwinnen bij de Oostenrijkers bedenkelijk begon te verminderen, wat in direct de kracht der Italianen verhoogde, ook in andere opzichten was de toestand van den verdediger niet ongunstig te noemen. Hij had een sterke, domineerende stelling, meerdere aanvallen waren reeds met succes teruggewezen, de laatste uren hadden geen nieuwe offensief-bewegingen van den vijand gebracht, het moreel der Italianen was gestegen, zoodat van den S. Lucia-heuvel af zelfs een uitval werd gedaan. Maar de leider, de Chef van den Generalen Staf, was nergens te vinden, er kon geen eenheid meer zijn, noch gebracht worden in de handelingen van het Italiaansche leger. Niemand kreeg bevelen of berichten, niemand wist, hoe het over de geheele linie gesteld was. Generaal Delia Rocca was nog altijd onder den invloed van den moreelen schok van 's morgenshij liep op de markt van Villafranca op en neer, in zich zelf jammerend -Het 7e korps zal om 5 uur voor het laatst 1) een poging doen 2) om Custozza te nemen." 1) 2) Das 7e Korps wird um 5 Uhr den letzten Yersueh auf Custozza machen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1908 | | pagina 116