770 daan bij de le Atjeh-expeditie, toen de verovering van den Kraton door kolonel van Daalen werd opgegeven. Bij de 2e expeditie tegen Palembang waren de gevolgen niet zoo ernstig, eenige dagen later was de stelling toch in ons be zit; op Atjeh werd zelfs tot het terugtrekken van de geheele expeditie besloten en daarmee het moreel van den vijand op bedenkelijke wijze verhoogd, dat der onzen, door het erkennen van de nederlaag, even ernstig geschaad. Herhaalde malen is door vriend en vijand het slagveld ver laten en de slag onbeslist gebleven, terwijl één krachtige po ging meer een overwinning zou hebben verzekerd. Met nog één fractie wilskracht en taaiheid meer, zouden ook verschil lende nederlagen in overwinningen hebben kunnen verkeeren. (Custozza, Moesi, Atjeh). Maar ook daarbij geldt weer de voorwaarde: niet alleen hoog moreel van den bevelhebber, maar evenzeer van het onder zijne bevelen staande leger. Een veldheer, die geslagen wordt met een minderwaardig leger, mag niet veroordeeld worden; het moreel laat zich niet op het laatste oogenblik, als de strijd reeds is aangevangen, aan brengen. Wordt een minderwaardig leger geslagen, dan is niet de aanvoerder, maar de Staat, het volk zelf, de schuldige; de geest van het volk weerspiegelt zich in het leger. Op den geest van het leger heeft ook invloed de reden, waarom de oorlog gevoerd wordt. De oorlog van 1866 in Italië werd niet met frisschen moed en energie begonnen, een oorlog tot verdedi ging van de onafhankelijkheid van het vaderland zal aan een krachtig volk ook een hoog moreel geven. Maar nog eens, het moreel laat zich niet op't laatste oogenblik aanbrengen. En daarom is het van het hoogste belang, dat het Worclt de oorlog gevoerd uit motieven, die de algeheele instemming van »het volk wegdragen, is de natie bereid, zich voor het te bereiken oorlogs doel de zwaarste offers te getroosten, dan zal ook het leger gemakkelijker >de offers dragen, die de oorlog het oplegt. Daaraan vooral was de geestdrift »toe te schrijven, die de legers bezielde, welke in 18131815 de volken van den >druk der Fransche overheersching bevrijdden" 1). 1) Plantenga. Strategie en Krijgsgeschiedenis.

Indisch Militair Tijdschrift | 1908 | | pagina 120