771 moreel in het leger is, dat het er in gebracht zij, vóór de oor log uitbreekt. Het moreel van veldheer en leger geeft niet alleen den doorslag op het gevechtsveld, ook de strategie wordt er ten deele door beheerscht. Het is bekend, hoe Napoleon bij zijn veldtocht in Zuid-Duitschland vrijwel geheel van zijn communi catie met Frankrijk was afgesneden, en toen hem hierop ge wezen werd, ten antwoord gaf: „Maar ik zal overwinnen!" Zoo veroorlooft een hoog moreel zelfs ernstige afwijkingen van algemeen geldende strategische en tactische regels. Zulk eene afwijking wordt bij mislukking een onvergeeflijke fout, bij slagen een onbegrijpelijk geniale daad genoemd. De moreele kracht van den grooten veldheer geeft hem aan, of hij die af wijkingen aan zal durven. Toen Hannibal het Romeinsche Rijk, toen Caesar Gailië en Germanië binnenrukten, lieten zij op hun communicatie-lijnen slechts niet noemenswaardige troepenafdee- lingen achter, waardoor zij met te grooter macht den vijand konden aanvallendaardoor slechts kon Caesar de toch nog overmachtige Galliërs en Germanen verslaan en kon Hannibal de overwinningen aan de Trebia, bij Cannae en het Trasi- meensche Meer behalen. De maatregelen en handelingen van generaal Bonaparte werden aanvankelijk door de Europeesche veldheeren algemeen afkeurend gecritiseerd, omdat zij het uit hun boeken anders geleerd hadden, totdat zij tot hun groote verbazing zelf door hem geslagen werden. In den slag bij Nieuwpoort stuurde Prins Maurits zelf zijn schepen terug en deed zoo vrijwillig afstand van zijn terugtochts- weg, maar hij gaf daardoor ook aan zijn leger slechts de keuze tusschen overwinnen of sterven. Napoleon in Egypte, Alexander in Azië waren van hun ver bindingen met het moederland geheel afgesneden, maar ver trouwen op eigen kracht en talent, het vertrouwen van hun legers op den beminden chef, deed hen ook uit deze benarde omstandigheden zegevierend een uitweg vinden. De veldheeren, op wie we in de laatste voorbeelden het oog- hadden, hadden legers onder zich, in een serie van oorlogen en veld tochten gehard, die het handwerk van den krijg kenden. Nu in de 20e eeuw de oorlogstoestand tot de uitzonderingen

Indisch Militair Tijdschrift | 1908 | | pagina 121