776 de opvoeding beoogt ook het drillen voornamelijk een psycho logisch doel en wel den man een zóó krachtige voorstelling van het overwicht van den meerdere te geven, dat de gehoorzaam heid aan bevelen tot een gewoonte wordt, zóó sterk, dat hij ook in 't gevecht, als vrees en drang tot zelfbehoud beginnen te werken, daar nog door beheerscht wordt in zóó sterke mate, dat die andere gevoelens niet voldoende tot uiting kunnen komen. Het behoeft geen afzonderlijke vermelding, dat de discipline ook innerlijk in het leger moet zijn doorgedrongen een lang verblijf in de kazerne alleen is niet voldoende, ook krachtige, plichtgetrouwe medewerking van officieren en kader is nood zakelijk, evenals een strenge en rechtvaardige opperste leiding, terwijl de geest van het volk zelf er zeer veel toe kan bijdragen. Alleen met uiterlijke discipline komt men niet ver, zooals het Pruisische leger van 1806 bewijst. Friedrich Wilhelm III streefde er altijd naar, zachtheid en vergevingsgezindheid op den voorgrond te plaatsen; zijn overdreven humaniteit heeft er veel toe bijgedragen, de discipline in het Pruisische leger, zooal niet uiterlijk, dan toch innerlijk te vernietigen. Uiterlijk bleef alles bij het oude, maar in zijn grondslagen was het werk van Frederik den Groote aangetast. De resultaten zijn bekend. Dat de discipline met het oog op de geweldige moreele wer kingen van het gevechtsveld aan buitengewoon hooge eischen moet voldoen, waarmee ook in 't minst niet te transigeeren valt, leert de krijgsgeschiedenis in de voorbeelden, waar zelfs uitmuntend gedisciplineerde, psychologisch hoogstaande troe- penafdeelingen, vaak in gunstige gevechtsomstandigheden en soms zelfs na een overwinning, het slachtoffer van panieken werden, die dikwijls door de geringste oorzaken in 't leven waren geroepen. Hoeveel te meer moet zich die moreele werking dan niet doen gevoelen op soldaten, die niet dien krachtigen steun, door een strenge krijgstucht verleend, in zich gevoelen; bij wie de drang tot zelfbehoud spoediger de overhand krijgt op het plichts gevoel, op den wil, stand te blijven houden op de aangewezen plaats. Zoowel wat tijd als ruimte betreft, is de paniek in zijn 1) Zie C von 8 K Zur Psychologie des grossen Krieges.

Indisch Militair Tijdschrift | 1908 | | pagina 126