777 oorzaken meestal zeer begrensd, terwijl daarentegen de ge volgen dikwijls onoverzienbaar kannen zijn. Een of andere verrassende gebeurtenis, soms ook iets dat zonder voldoenden grond als zoodanig wordt aangezien, werkt verwarrend op het door moreele invloeden reeds uit zijn evenwicht gebracht ge moed en verwekt een hevigen schrik, die zich dadelijk in een ge deeltelijke verlamming van het bewustzijn uit. Het instinct krijgt het overwicht over het denkvermogen en alle gedachten worden in de ééne richting van de zucht tot behoud gedrevenvoor andere overwegingen of voorstellingen is geen plaats meer, ver schrikte gelaatstrekken geven de hevige ontzetting te kennen, die zich verder wil uiten en daartoe nog slechts het woord heeft. De angstige uitroepen planten den schrik verder voort en zonder het eigenlijk zelf te weten of te willen, nemen de door paniek aangegrepenen de vlucht. De moreele besmetting plant zich voort en wel in steeds toenemende mate; worden aanvankelijk slechts de zwakkere elementen door de paniek aangegrepen, ten slotte zijn ook de krachtigste naturen niet tegen haar bestand. Ook hier werken weer de factoren, die, zooals in het begin werd aan getoond, het karakter der menigte helpen vormen de psychische ontvankelijkheid, de verhoogde vatbaarheid voor suggestie, slee pen ook hen mee, die het dikwijls denkbeeldige gevaar volstrekt niet zelf hebben opgemerkt of het niet als ernstig be schouwd hebben; het gevoel van onverantwoordelijkheid en de macht van het aantal doen ook hier een daad de vlucht bedrij ven, die het enkele individu alleen al uit vrees voor straf, voor het zekere en onmiddellijke gevaar, neergeschoten te worden, zou hebben nagelaten. De snelheid, waarmee ze zich verbreid heb ben, is dan ook voor alle panieken kenmerkend geweest. {Slot volgt). H. K.

Indisch Militair Tijdschrift | 1908 | | pagina 127