De Toeloop van Europeanen» De toeloop van het zoo gewaardeerde Europeesche element laat te wenschen over, is de klacht, die reeds lang vernomen wordt. Wel verklaarde de Minister van Koloniën bij de be handeling der Indische begrooting dat eenigen meerderen toeloop te constateeren viel, maar vooralsnog is dat meerdere nog niet van zoo'n omvang als wel wenschelijk was. Door verschillende schrijvers is met meer of minder succès een en ander geschreven om verbetering aan te brengen. De heer van Marle prees een zeer radicaal middel aan, n. 1. om alle Europeanen minstens korporaal te maken en de fuse liers af te schaffen. Wij zullen niet in eene beoordeeling treden van het univer- saal-middel des heeren van Marle, daargelaten nog, dat wij niet gelooven, het ooit verwezenlijkt zal worden, aangezien diegenen, die aroomen van een Nederlandsch-Indisch Veldleger a l'instar van Europeesche mogendheden, en dat zijn er helaas velen zich daartegen verzetten zullen. Ook het plan van den heer K., de invoering van het capitu- lanten-stelsel, bespreken wij niet, omdat het zéér, zeer veel geld kosten en de invoering weinig kans van slagen hebben zal, gegeven de hoogst gebrekkige samenwerking tusschen de ver schillende Departementen, zoowel in Indië als in Holland. Wij zullen eenige middelen bespreken, die, naar wij hopen, meer kans op succès beloven, omdat zij ten bate komen van menschen, die in het leger aanwezig zijn, en niet direct van hen, die eruit loopen 1). 1) Het is wol jammer, dat het capitulanten-stelsel op zoo'n gemakkelijke wijze in een liotk wordt gestopt. Dat het zeer, zeer veel geld zou kosten, had in enkele woor den moeten worden aangetoond. Schrijver kent toch het nieuwe pensioen-reglemeut wel? En nu fctellen we de vraag, wat voor een staat oeconomischer is de gewezen militairen met een pensioen naar huis zenden of de nog goede krachten in dienst te houden, zij

Indisch Militair Tijdschrift | 1908 | | pagina 128