779 Onlangs is door de verhooging der soldijen en pensioenen een belangrijke verbetering aangebracht voor hen die reeds in dienst zijn; wij willen onze gedachten laten gaan over eenige middelen, die kunnen strekken om de voorwaarden tot dienstneming te verbeteren. Wij vestigen uwe aandacht daartoe op de volgende punten: le. dat dienstnemers voor West-Indië f 300 premie krijgen. Deze bepaling, ingevoerd door den drang der omstandigheden, toen er geen liefhebbers te krijgen waren, dient onverwijld ingetrokken te worden. Mochten zich dan geen liefhebbers voor de West meer aanmelden, dan moet getracht worden, personeel van de Koloniale Reserve daartoe te bestemmen of anders in de kolonie zelf te voorzien in de behoefte aan politie-personeel, want daartoe dient hoofdzakelijk het legertje in de West 2e. dat een einde moet komen aan den misstand, dat een het ook in een anderen werkkring. Nu wordt volgens de beginselen van het pensioen reglement de mindere na 15 jaren met pensioen losge'aten, zonder meer. Dat pensioen kan als bijslag dienen, al.-- handicap, in den kamp naar een andere betrekking en is beBlist noodig zoolang de departementen hunne belangen hooger Btellen dan die van den staat en samenwerking hoogst moeilijk is. Bij een capitulanten stelsel worden aan de besten betrekkingen gegeven, onder be ding van reserveplicht, na een vooruit vastgestelden dienst van—laat ons zeggen, om de gedachten te bepalen 9 jaren als kader. Dat stelsel zal zeker niet meer kosten, dan het tegenwoordige, met een verliesprocent van 16 11,5, ergo een gemiddelden dienst van zes jaren, (100: lt,51. Voorts vergeet schrijver een ander beginsel -van dit stelsel voor Indie, nl. dit en er zijn wel heel wat meer beteekenende mannen, die het ook hebben aangeprezen om tal van eenvoudige ambten alleen open te stellen voor hen, die bijv. 2 of 3 jaren hebben gediend. Al die klerkjes en commiesjes van de zooveelste klasse zouden heel wat meer wa <rd zijn, a's ze eerst eens een paar jaren hadden gediend. Een soort dienstplicht dus, geëischt door den Staat van hare dienaren of van een bepaald deel, en met meer grond te verdedigen, dan elke andere vorm van dienstplicht in een gebied, waarvan de Eur. ingezetenen niet alle staatsburgerschapsrechten hebben. Dat „eruit loopen" is ook al eene verkeerde opvatting van het capitulantenstelsel zooals we dat wenschen voor Indië. Want niet de ontijdige wegloopers worden beloond, maar de trouwe en ijverige werkers, die den overeengekomen tijd hebben volbracht. Het capitulantenstelsel is niets anders, dan een andere vorm van belooning voor de blijvers, dan de tot nu toe gebruikelijke pensioenen of gngementen op korten termijn. 1) Dienstnemen voor een koloniaal leger is zuiver een kwestie van arbeid (of betrek king) zoeken, even goed als het zich verhuren bg de eene of andere maatschappij. En de voorwaarden stelt de werkgever, rekeniDg houdende met zijn bedrijf.

Indisch Militair Tijdschrift | 1908 | | pagina 129