782 Mannen uit het Indische Leger dienen vrij te zijn van die herhalingsoefeningen. Als het vaderland in gevaar is, komen zij van zelf, ook zon der dwang. Maakten wij eenige opmerkingen, meer betreffende de wel ving en uitzending van personeel, thans wenschen wij eenige leschouwingen te wijden aan de vooruitzichten in Indië zelf. Voor fuseliers is het^ promotie-maken te veel afhankelijk van ret lot, en het al of niet geplaatst worden op de kaderscholen te veel een loterij-spel. We kennen personen, uitmuntende door plichtsbesef, gunstig uiterlijk, dienstijver en flink gedrag te velde, die op de hun gedane vraag waarom zij niet gegradueerd waren of korporaal zijnde, waarom zij geen sergeant waren, ten antwoord gaven: „och luitenant, ik heb examen gedaan voor de kaderschool, ben'ook geslaagd, maar niet geplaatst!" of „toen ik examen wilde doen moest ik juist naar Djarnbi. "Aan dergelijke teleurstellingen staat iedereen bloot'" zal men uitroepen. Volmaakt juist, maar het lot is blind en treft zonder aan zien des persoons, terwijl kader-worden juist afhankelijk moet zijn van persoonlijke eigenschappen. Van de bevoegdheid verleend aan de korpscommandanten om zonder kaderschool-bezoek kader aan te stellen, dient als nood zakelijk complement een ruim gebruik gemaakt te worden, daarbij m hoofdzaak lettende op eigenschappen van karakter, geschikt heid om gezag uit te oefenen, en plichtsbesef. Opdreunen van reglementen en schoolsche geleerdheid is voor het kader bijzaak, practische geschiktheid hoofdzaak. Men versta ons wel, wij zijn geen tegenstander van weten schap in 't algemeen, integendeel, wij beijveren ons door studie op de hoogte van onzen tijd te blijven, wetenschap in 't alge meen moet het geestelijk eigendom van alle officieren zijn, het kader behoeft slechts de practische uitvoerder van door ons officieren, verwerkte studie te zijn 1 1) Ons kader en in de eerste plaats onze onderolficieren moeten niet alleen aanvoerders maar rok opvoeders, laat ons zeggen onderwijzers zijn. Ouderwijs geven vereisclit kennis

Indisch Militair Tijdschrift | 1908 | | pagina 132