787 De toevalligheid, zoo wordt beweerd, zou dan bestaan in het vrij algemeen voorkomend feit dat de soldijstaten door de korps-kwartiermeester niet nauwkeurig worden onderzocht, al thans niet wat betreft de verstrekking in quaestie. Wel een merkwaardige, maar tevens een zonderlinge reden Het een toch hangt met het ander samen. Zóó druk heeft een kwartiermeester het in den regel niet op een buitenpost, van waar uit wordt gepatrouilleerd en dermate leeft hij het postenleven mede, dat hij weet, wie der weinige Europeanen er op patrouille zijn, zonder dat hij daarvoor zou behoeven kennis te nemen van de mutatiën op den soldijst-aat. Maar van den patrouillegang wordt in dien staat geen melding gemaakt D omdat hij op de inkomsten der deelnemers, naar de meening zoowel van troepen commandant als kwartiermeester geen invloed heeft. Maar als de Kamer het gelieft op een gegeven oogenblik een opvatting te huldigen, die afwijkt van eene tot nu toe algemeen gevolgde niet alleen, maar die ook afwijkt van het stellige en simpele voorschrift voor de verstrekking als hier bedoeld, dat geen uitzonderingen toelaat, en ten slotte van den eisch der wer kelijkheid, dan heeft zij ter bevoegder plaatse voorstellen te doen tot wijziging van het voorschrift overeenkomstig haar, zij het dan ook zonderling, inzicht en niet hare opvatting aan de comptabelen bekend te maken en daarbij „en passant" te vragen waar het geld is of zal worden gestort, dat haars inziens onrechtmatig werd betaald. Dit geval wordt hier als voorbeeld gesteld en eenigermate uiteengezet om te karakteriseeren, den beteekenisvollen arbeid aagelijks door ons rekencollege verricht en de wijze waarop de verificatie, met de Rekenkamer aan het hoofd, doorgaans op treedt en geschillen beslecht met comptabelen; in dit laatste wordt zij nog gesterkt door de bereidwilligheid waarmede de comptabelen in den regel de beurs trekken en aan het verlangen van restitutie voldoen. Het is hier verre van mij oppositie te kweeken en gemoedelijke bereidwilligheid in stelselmatigen onwil te doen verkeeren. Ieder weldenkend mensch, en waarom dan niet een comptabel ambte- 1) Voor de berekening van voeding van achtergebleven vrouwen en kinderen dient een afzonderlijke staat van ander model.

Indisch Militair Tijdschrift | 1908 | | pagina 137