796 Het lijdt geen twijfel of er is een veèl betere beenbekleeding te vinden dan slobkousen. M. i. voldoen puttees aan alle billijk te stellen eischen. Mijne meening berust, behalve op een gunstig oordeel bij verschillende gelegenheden uitgesproken ook in het buitenland, op een ongeveer vierjarige persoonlijke ervaring. Ik heb puttees in dien tijd steeds gedragen bij alle diensten en bij vele jachtpartijen in allerlei soort zwaar terrein, zoowel te paard als te voet. Iedereen weet tegenwoordig wat puttees zijn. Het gebruik van een souspied is netjes, doch geheel overbodig, zoodat zij eenvoudig kunnen bestaan uit een soort windsel van een dikke ruige stof, in verschillende kleuren verkrijgbaar, aan het einde voorzien van een band van dezelfde kleur. Zij worden van beneden naar boven, van den enkel tot de knie spiraalvor mig om het been gewonden en daarna bevestigd door de band onder de knie eenige malen om den laatsten slag van de puttees te wikkelen, het uiteinde met één halven slag om de laatste winding van den band te slaan en daarna tusschen puttees en been in te stoppen. Deze bevestiging gaat nimmer los. Sommigen meenen dat de puttees moeten worden gelegd op de wijze van een verband, dus in elke winding een slag. Dit is totaal overbodig, behalve bij slechte, dunne, smalle, dus onbruikbare puttees 1). De voordeelen aan het gebruik van puttees verbonden zijn: le. Zij passen aan elk been, en sluiten daar volmaakt om heen, zonder te drukken of te knellen. Er zijn geen verschillende tailles noodig. Zij verleenen aan het been een aangenamen steun. Nimmer veroorzaken zij een gevoel van ongemak, zooals bij de veelal slecht passende slobkousen nog al eens voorkomt. 2e. Het uit- en aantrekken van den schoen geschiedt gemak kelijk, terwijl de voet zelf geheel vrij is. 3e. Zij houden het been warm, zonder dat men daarvan hinder heeft, omdat zij nauw om het been sluiten 2). 1) Toch zjjn ingelegde slagen onvermijdelijk bij rechte windsels—alleen de duurdere soorten, die spiraalvormig uit het stuk zijn gesneden, vereischen dat niet. {Red.). 2) Dit verband ontgaat ons. In dezelfde vergelijking zou een nauwsluitende jas ook niet mogen hinderen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1908 | | pagina 146