797 4e. Zij laten modder in 't geheel niet, water slechts op den langen duur door (de stof is waarschijnlijk waterproof) x). 5e. Zij zijn na eenige oefening en bij toepassing van de juiste methode veel gemakkelijker en vlugger aan- en uit te doen dan de slobkousen. 6e. Het uiterlijk is netjes, bij een goede keuze van de kleur zijn zij weinig zichtbaar. 7e. Zij zijn uiterst economisch in het gebruik. De eerste aanschaffing is.iets duurder dan die van slobkousen. De firma Henderson te Soerabaja levert uitstekende puttees h f 3.25. Ongetwijfeld zou de prijs en gros aanzienlijk minder kunnen zijn, zoo niet minder dan die van slobkousen, indien het gou vernement zelf voor den aanmaak, die zeer eenvoudig is, zorg droeg. De hier bedoelde soort is nagenoeg onverslijtbaar, zoodat zij minstens een drie jaar, waarschijnlijk nog veel langer, kunnen dienen. Reparaties aan het windsel zelf komen om zoo te zeggen niet voor, op een zeer enkele uitzondering na, b.v. scheuren door vasthaken aan sterke doornen e.d. De eenige reparatie is het van tijd tot tijd vernieuwen van den bevestigingsband, wat de man zelf gemakkelijk doen kan. Die band kost hoogstens eenige centen. Na een ongeveer driejarig zeer veelvuldig gebruik moest ik mijne puttees vernieuwen wegens onoogelijk aanzien (verschieten van de kleur, een weinig omkrullen van de randen) doch op tochten in zeer modderachtig terrein doen zij nog even goed dienst als toen zij nieuw waren. De opgesomde voordeelen komen alleen tot hun recht, als de puttees van uitstekende kwaliteit zijn, zooals die van Engelsch fabricaat, geleverd door bovengenoemde firma De dunne, fla nelachtige, smalle puttees, die door sommige firma's voor exor bitante prijzen worden verkocht, zullen nimmer voldoen, omdat zij niet sterk zijn, niet waterproof en spoedig losraken. Het eenige nadeel wat ik kan noemen, is de mogelijkheid dat puttees losraken en wel aan het benedeneinde. Bij een Neen een eisch is dat de stof elastisch is, dus wol bevat. We hebben bij gebrek aan beter, eens windsels gebruikt van khakidrill en die moesten goed sluiten om niet af te glijden, doch hinderden den bloedsomloop. {Red.). 1) "Wat waterproof is, sluit de lucht af; Dus is de puttee niet waterproof, wat trouwens cok niet noodig is. De zeer poreuse stof bevordert een snel drogen. Red

Indisch Militair Tijdschrift | 1908 | | pagina 147