- 800 - In de inleiding behoorde dan te worden opgenomen dat bij de Infanterie de oefeningen zoodanig moeten worden gehouden, dat de troepen in staat zijn onder leiding van hunne eigen officieren en onderofficieren de in het voorschrift genoemde werkzaamheden uit te voerenverder dat de Cavalerie zoodanig geoefend moet zijn dat steeds haar zelfstandig optreden gewaar borgd is, terwijl de artillerie in staat moet zijn in de eigen behoeften te voorzien, waarbij er evenwel op gerekend mag worden, dat dit wapen slechts optreedt, toegevoegd aan Infanterie- Dit wil dus volstrekt niet zeggen dat alle in het voorschrift voorkomende werkzaamheden als oefening zouden moeten worden uitgevoerd. Ook voor de Infanterie is dit in het geheel niet noodig; doch is het kader in het bezit van zoo'n boekje en worden aan de te houden pionieroefeningen oordeelkundige be sprekingen verbonden, dan eerst zal, althans de Infanterie, eene voldoende technische vaardigheid verkrijgen om, waar noodig, de hulp van onze genietroepen geheel te kunnen ontberen. Yan hoeveel belang dit voor ons Indische leger is, behoeft wel niet nader te worden aangetoond. Nu wil ik den heer V. gaarne toegeven dat een regiementje zooals door mij verlangd niet door de He Afdeeling kon worden uitgegeven, maar dit neemt niet weg dat ik het blijf betreuren, dat de vorige Leidraad in zijn geheel is vervallen vóór dat door het Legerbestuur een waardige plaatsvervanger gepubli ceerd werd. De genie moet natuurlijk een handboek hebben, waar heel wat meer in staat, omdat aan de vaardigheid der technische troepen zooveel hooger eischen gesteld mogen en moeten worden. "Ware dit laatste niet het geval dan zouden onze genietroepen hun recht van bestaan grootendeels verliezen. De heer V. noemt het vervallen voorschrift eerder een leer boek dan een Leidraad; gaarne zou ik evenwel de vraag willen stellen voor wien een dergelijk leerboek ooit te gebruiken zou zijn; voor adspirant-officieren misschien Dan verheug ik mij van harte, dat mijn leeraar in der tijd een heel wat ruimer opvatting omtrent het onderwijs in de pionierkunst had. De hooge prijs van het oude voorschrift kan op zich zelf bezwaarlijk als een grief tegen den inhoud worden aangemerkt;

Indisch Militair Tijdschrift | 1908 | | pagina 150