804 Evenzeer als het wenschelijt geacht is, het B. K., het Lom- bokkruis enz. te verleenen als 't ware als een steeds zichtbare „vertaling" van een deel van's dragers stamboek, evenzeer komt 't wenschelijk voor, ook aan dat deel van 's mans stamboek, waarin de voor den vijand bekomen verwondingen vermeld staan, op gelijke wijze bekendheid te geven. Naar gelang van het aantal bekomen wonden zouden kruizen van verschillend me taal uitgereikt kunnen worden, b. v. van brons voor hen, die 5 malen of minder eene vermelding in dien geest op hun stam boek hebben, van zilver voor 5 tot 10 malen en van goud voor meer dan 10 malen. Zulk een eereteeken voor hen, die met hun bloed de vervul ling van hun plicht kochten, zou naar we ons voorstellen met trots door officieren en minderen gedragen worden en naast menige M. W. O. en vele B. K. een eervolle plaats op eervolle borsten innemen. K. S. De Redactie had den inzender verzocht bij dit onderwerp wel in overweging te willen nemen, dat een wond geen bijzon der teeken van verdienste is en dat, waar soldaten er niet te gen opzien om zoogenaamde pensioenschoten op te loopen, wellicht de menschelijke ijdelheid enkelen zou verleiden tot eereteeken-verwondingen. Wij meenden, dat er meer recht zou zijn voor eene onderscheiding voor het langdurig te velde blij ven (of uithouden.) Daarop antwoordde schrijver: Zooals U terecht opmerkt, is een wond geen teeken van bij zondere verdienste, maar toch wordt zij op het stamboek ver meld en wordt er altijd een zekere waarde aan toegekend. Het B. K. en Lombok-kruis is ook aan honderden uitgereikt, die geen vijand gezien hebben; het dragen van een medaille als door mij bedoeld zou echter in elk geval het bewijs zijn, dat men niet slechts op 't expeditieterrein maar ook op het gevechtsveld werkzaam is geweest. De medaille zou ook niet bedoeld zijn als belooning, maar slechts als herinnering, even als en naast het expeditie-kruis, en 'k geloof zeker dat er veel prijs op zou worden gesteld. Van pensioen-schoten heb ik ook

Indisch Militair Tijdschrift | 1908 | | pagina 154