817 dat de leerlingen aan het eind nog niet een eenvoudig zinnetje, als„de man bewerkt de sawah" konden samenstellen, maar daarentegen heel wat hadden moeten slikken van „duratieven en andere „ieven" Waar mede ik dus zeggen wil dat woordenkennis en zinsbouw nummer één moeten zijn. Onder het vormen van de zinnen en het leeren denken in de taal worden de noodzakelijke regels bijgebracht. Yan alle andere cursussen, die gehouden worden op den voet van de garnizoens cursus sen, dus tusschen het andere werk door, stel ik me niets voor. Ons indische militaire leven mag den eenen tijd een weinig minder bezig zijn, dan den anderen, bepaalde rustperiodes, zooals in militie-legers tijdens de wintermaanden of wanneer de lichtingen naar huis zijn, kent het niet. Daarbij dringen de eischen van den buitendienst zoo, dat niemand ge waarborgd kan worden, minstens 2 a 3 jaren op één plaats te blijven. Er is nu letterlijk geen plekje meer in onzen archipel of onze patrouilles doorkruisen het op gezette tijden. En dat wijst op wat anders. In het Bat. Nieuwsblad van begin Juli wordt het bekende Atjeh-rapport besproken en als middel aanbevolen, om te komen tot eenheid in bestuur, in optreden van patrouille-commando's en in beredeneerd werk, een op leidingsschool te Koeta-Kadja waar de meest noodzakelijke geheimen van de Regeeringsbeginselen, van taal en volkenkunde worden onderwezen. Dat denkbeeld is volstrekt niet nieuw, maar rationeel nog nimmer toegepast. De dadelijke behoefte van het oogenblik heeft de voorzienende zorg uit het oog doen verliezen en de gulden spreuk „Gouverner c'est prevoir" tot een hollen klank gemaakt Ik wil hiermede niet betoogen, dat voor alle streken, waar we al zoo bezig zijn, een voorbereidenden leergang moet worden geopend, dat krijgen we toch nooit, omdat voor die dingen geen tijd, geen menschen en geen samenwerking zijn. Maar wel ligt een anderen weg open en dat is: de leerstof die iemand noolig heeft te verwerken, alvorens zoo'n gebied te betreden en met vrucht daar werkzaam te zijn, in drukvorm te geven. Bij expedities van eenige beteekenis geeft het legerbestuur boekjes uit met gegevens over land en volk, inderdaad zeer waardevolle begin punten; maar nog nimmer heb ik er een gezien met een woorden lijst. Ik kom nu waar ik wezen wil, op de sociale roeping van den kolonialen officier: de sterke arm van het gezag, de getrouwe bondgenoot, liever metgezel van den besturenden ambtenaar Onze hoofdtaak is toch in de praktijk de handhaving van orde en rust in ons uitgebreid gebied, ons hoofdwerk ligt in alle taal- en volkengebieden en we komen er met een kennis=-P. Of we gaan den burgerlijken ambte naar van binnenlaudsch bestuur voor, of we vergezellen hem, of we vervangen hem tijdelijk, maar nimmer is de noodzakelijke samenhang tusschen beide betrekkingen in de laatste jaren zoo helder uitgekomen, dan tegenwoordig. VVelnu, gegeven die wisselwerking, gegeven de om standigheid, dat handhaven van inwendige orde en rust wel altijd zal noodig blijven, zoolang er strijd van belangen is en de volksopvoeding nog niet van alle menschen rustige ordelievende burgers heeft weten te maken, zoo behoort er in de opleiding van beide categoriën van staats dienaren wat meer overeenstemming te komen en zouaen èn Legercom mandant èn Directeur van Binnenlandsch Bestuur in een dringende be-

Indisch Militair Tijdschrift | 1908 | | pagina 167