821 melijke, militaire en zedelijke opvoeding die de jeugd in de lagere en middelbare scholen ontvangt. Dit volk, dat een merkwaardig aanpassings vermogen bezit, heeft de noodzakelijkheid er van begrepen om bij de jongelingschap en zelfs bij de kinderen lichamelijke en zedelijke kracht 'wakker te roepen en te ontwikkelen, een kracht die onmisbaar is voor elk individu om het in staat te stellen moedig de vermoeienissen van het militaire leven te doen dragen, zoowel in tijd van oorlog als van vrede. De gymnastiek en de gymnastische spelen nu zijn de beste middelen om de krachten te ontwikkelen, waaraan het vaderland in tijden van ge vaar behoefte heeft. De school en het leger moeten elkaar dus helpen en vooral de eerste leidt en ontwikkelt langs natuurlijken weg de licha melijke krachten van het kind de toekomst der natie door aan de li chaamsoefeningen de plaats in te ruimen die ze verdienen, zonder daarbij evenwel nadeel te doen aan den intellectueelen arbeid. Overigens moet men niet vergeten dat de lichaamsoefeningen evenzeer het karakter als het lichaam sterken. De open-lucht spelen in het bijzonder zijn bevor derlijk voor de energie en de krachten niet alleen, maar ook voor den geest van solidariteit en discipline. Bovendien en daar ligt wel het zwaartepunt eener rationeele lichamelijke opvoeding wanneer men op de scholen de bewegingen en oefeningen die ieder kind noodig heeft weet toe te passen zal men in noodgeval lichamelijke afwijkingen kunnen voor komen of herstellen. Kortom, het kweeken van een gezond organisme, het werken aan de harmonische ontwikkeling van het kind, het naast de gezondheid kracht, lenigheid en weerstandsvermogen te geven, van zijn lichaam en zijn ziel een standbeeld te beitelen naar Stoïeijnsch model, dat moet het ideaal zijn dat elk onderwijzer nastreeft. Door zoo te werken zal hij een waar devolle hulp zijn voor officieren en kader en zal hij hunne taak bij zonder vergemakkelijken. Terzelfder tijd, onmiddellijk na den oorlog tegen Rusland, dat de Japansche regeering, instede van op hare lauweren te gaarf* rusten aan het werk toog teneinde zijne militaire macht nog te vermeerderen, nam het maatregelen om zich te verzekeren van zoo sterk mogelijke jaar- lijksche lichtingen. Tengevolge hiervan riep de Minister van Onderwijs in 1905 een nieuw reglement in het leven, waarin bepalingen werden vastgesteld voor de lichaams- en militaire oefeningen op alle lagere- middelbare- en normaalscholen. Het uittreksel uit het reglement, dat hier onder is afgedrukt, lezende kan men zien welk een belangrijke plaats op de Japansche scholen is ingeruimd aan de gymnastiek, de open-lucht spe len, de militaire oefeningen en de moreele opvoeding. Lagere Scholen. Algemeen Onderwijs. De lagere scholen, welk elk kind van af zijn zesde jaar verplicht is te bezoeken, omvat het voorbereidend onderwijsdat 4 jaar duurt en het voltooiend onderricht van 2 jaar. De leerstof die op de lagere scholen wordt behandeld omvatzedeleer, Japansche taal, rekenkunde, gymnastiek, teekenen, muziek en handenarbeid. De drie laatste leervakken zijn facultatief.

Indisch Militair Tijdschrift | 1908 | | pagina 171