822 Lichamelijke Opvoeding1. De instructies, door den Minister van Onderwijs gegeven en die de lichamelijke opvoeding betreffen, zijn belangrijk genoeg om ze hier onder in extenso te vermelden. „In den tijd dat pijl en boog nog in dit land als wapen in gebruik „waren, werd de gymnastiek geenszins verwaarloosd; in de laatste „tijden is zij echter meermalen opzijde gezet en de onderwijzers zoowel „als de leerlingen hebben blijkbaar het oogmerk gehad de lichaamskracht „aan de geleerdheid op te offeren. Met het doel om het Japansche ge slacht flinker te maken moet men de gymnastiek op de voorbereidende „scholen op den ondervolgenden gronslag aan de leerlingen onderwijzen „1. Men moet steeds natuurlijke oefeningen laten uitvoeren, ten einde de ledematen en gewrichten lenig te maken. Men moet van de kin deren geen al te groote gelijkmatigheid in de uitvoering der bewe gingen eischen, zonder echter daarom nalatigheid toe te laten. "Verme den moet worden de kinderen te vermoeien door van hen onbeweegelijk- „heid te eischen, terwijl de onderwijzer bewegingen verklaart en uitlegt. „Wanneer de jeugd een tegenzin krijgt in de gymnastische oefeningen, „zal het doel dat men zich voorstelt niet bereikt worden. „2. De kinderen der voltooiïngsklasse zullen militare oefeningen „hebben te houden, onafhankelijk van de gymnastiek. Ook moet hen „krijgsliederen worden geleerd. „3. Op school zullen de kinderen zooveel als mogelijk is Europeesche „kieeding moeten dragen en voor het geval dat dit niet kan, moeten „de mouwen van de nationale kimono volgens Europeesch model worden „gemaakt." De gymnastiek moet aan de leerlingen der lagere scholen worden on derwezen met het doel om 1. Alle liehaamsdeelen op gelijke wijze te ontwikkelen. 2. De ledematen lenigheid te geven. 3. De gezondheid te onderhouden of te verbeteren. 4. De leerlingen opgeruimd en kloekmoedig te maken. 5. Hen te gewennen aan discipline. 6. Hen de waarde te toonen van de gemeenschap. Dit zijn de grondslagen volgens welke de gymnastische oefeningen bij het eerste onderricht moeten worden gehouden. In de voltooiïngs klasse nemen de leerlingen deel aan militaire oefeningen en wordt het zwemmen evenals andere takken van sport onderwezen. Gedurende de 4 jaren van de voorbereidende klasse hebben de kinde ren 4 uur gymnastiek per week. De leerlingen der voltooïïngsklasse heb ben 3 uur militaire oefeningen en gymnastiek per week. Middelbare Scholen. Algemeen Onderwijs. Het leerplan vastgesteld voor de middelbare scholen omvat geduren de de 5 jaren zedeleer, letterkunde (Japansche en Chineesche), vreemde talen (Engelsch en Duitsch of Fransch), geschiedenis (vaderlandsche en algemeene), aardrijkskunde, wiskunde, natuurlijke historie, natuurkunde

Indisch Militair Tijdschrift | 1908 | | pagina 172