823 en scheikunde, algemeene grondbeginselen der Japansche wetgeving, eco nomische politiek, teekenen, muziek en gymnastiek, waaronder begrepen militaire oefeningen tot en met de compagniesschool. Militair Onderricht. Gedurende de 5 leerjaren van den cursus hebben de leerlingen 3 uur militair onderricht per week. Deze oefeningen zijn geregeld als volgt: lste jaar. Oefeningen zonder geweer. a. Soldatenschool. b. Sectieschool. 2de jaar. Als boven en bovendien de compagniesschool. 3de jaar. Als boven, benevens gymnastische oefeningen en het com- mandeeren. 4de en 5de jaar. Alle exercitiën der eerste 3 jaren met het geweer. Iedere middelbare school moet in het bezit zijn van: geweren met bajonet en toebehooren, ransels, brug, paard, ladder, evenwichtsboom en polsstokken. Normaalscholen. Algemeen Onderwijs. Het leerplan vastgesteld voor de normaalscholen omvat het navolgende zedeleer, opvoedkunde, letterkunde (Japansche en Chineesche), geschie denis (vaderlandsche en algemeene), aardrijkskunde, wiskunde, natuurlijke historie, natuurkuude en scheikunde, Japansch schoonschrift, muziek en gymnastiek. De normaalschool duurt 4 jaar van elk 45 weken. Elke klasse mag niet meer dan 40 leerlingen tellen. Militair Onderricht. lste jaar. (6 uur per week). Gymnastiek, soldaten- en sectieschool met het geweer. 2de jaar. (6 uur per week). Als boven benevens compagniesschool met het geweer, bajonetschermen, velddienstoefeningen en eenige kennis van krijgskunde. 3de jaar. (6 uur per week). Herhaling van het geleerde gedurende de eerste twee jaren. éde jaar. Als boven; bovendien zijn zij voorwerker bij de gymnastische oefeningen en instructeur hij de exercitiën. Nog verdient vermelding dat aan alle scholen verscheidene onder officieren van het leger en de reserve zijn verbonden, die belast zijn met het militaire onderwijs aan de leerlingen. De verkregen resultaten worden dikwijls nagegaan door officieren, terwijl de oefeningen, waaraan de jeugd na afloop van haar verplichten schooltijd deelneemt, worden geleid. Want de Japansche jeugd wordt nadat zij de school heeft verlaten, niet aan haar lot overgelaten; in elke gemeente vereenigt de Japansche jongeling schap zich tot afdeelingen, waarin niet alleen de patriottische geest wordt aangewakkerd, maar ook aan de moreele kracht en de lichamelijke I. M. T. 1908. 53

Indisch Militair Tijdschrift | 1908 | | pagina 173