824 ontwikkeling aandacht wordt geschonken. Op deze wijze vergeet de jonge Japanner in de weinige jaren die hem nog resten voor zijn intrede in het leger niet, hetgeen hij op school leerde. Uit het voorgaande ziet men dat de Japansche regeering al het hare doet om in het leger manschappen te krijgen, die niet alleen lichamelijk sterk en gezond zijn, maar eveneens bezield zijn door een hooggestemde vaderlandsliefde, waardoor in korten oefeningstijd soldaten worden gevormd, die in de ure des gevaais, zooals hunne roemrijke voorgangers, met liefde voor hun land zullen weten te sterven. (Revue cVInfanterie No. 256). Opvoer van Vivres en Zelf verpleging. Aan een voordracht te Weenen gehouden door den kapitein van den Generalen Staf Schimanko, wordt aangaande de verpleging in den oorlog het volgende ontleend. „Wij gaan algemeen uit van de overtuiging dat in geval van oorlog de troep zeer spoedig leert zich op doelmatige wijze een goed en smakelijk voedsel te bereiden. Dit is echter niet juist. Uit aanteekeningen van talrijke deelnemers aan den oorlog bewees kapitein Schimanko, dat de smakelijkheid van het tijdens de operaties door den troep bereid voedsel zoo niet alles, dan toch zeer veel te wenschen overlaat en aanleiding gaf tot vele ziektegevallen. In het bijzonder geldt dit voor het vleesch" dat, onmiddellijk na het slachten gebruikt, zelfs door zorgvuldig kooken niet eetbaar wordt. Om eetbaar te worden moet het heel klein gehakt en gebraden worden. Deze ervaring werd reeds in de Napoleontische oorlogen opgedaan, geraakte echter in vergetelheid om eerst tegen het einde van den Fransch-Duitschen oorlog wederom als nieuw ontdekt te worden. Ongetwijfeld is dit een afdoend voorbeeld dat de troep niets van zelf leert en schijnt het noodzakelijk ook in dit opzicht zich in vredestijd reeds op den oorlog voor te bereiden en zich alle daarop betrekking hebbende ervaringen eigen te maken. Het klein maken van het vleesch kan zeer geschikt met de vleeschhak- machine geschieden, waarmede men in een uur 40 K.G. vleesch klein hakt, en die in den oorlog bewezen heeft deugdelijk en niet te ontberen te zijn. Wat aangaat de legerverpleging in den oorlog wees de spreker er op dat een voldoende voeding van het leger alleen door opvoer niet doen lijk is, maar dat in ruime mate van de landstreek moet geleefd wor den. Kapitein Schimanko kwam in de eerste plaats op tegen de alom verspreide verkeerde meening, dat de moderne groote legers nauwelijks op voldoende resultaten der requisitie kunnen rekenen. Hij toonde aan op grond van voorbeelden uit de krijgsgeschiedenis en aan de hand van meeningen van bekende in den oorlog ervaren leger- intendanten, dat requisitie zelfs in schijnbaar uitgeputte en arme land streken de meest verrassende resultaten kan opleveren, ten minste wan neer men het verstaat om de bronnen doelmatig te benutten. Waar deze taak alleen aan de intendance wordt overgelaten, gaat het heelemaal niet. De intendance is daar waar ze alles alleen wilde doen

Indisch Militair Tijdschrift | 1908 | | pagina 174