- 829 - Met deze vormen kunnen wij voor den marsch, het verzamelen en manoeuvreeren volstaan, wel wordt nog meermalen uit oude gewoonte de sectiecolonne geformeerd, maar instede hiervan kan meestal de com pagniescolonne gebruikt worden, waarover later meer. De tirailleur linie moet uit de marschcolonne door opmarsch rechts of links geformeerd worden. De Gr. Cdten. vormen het geraamte van de tirailleurliniein het commando tot verspreiden moet natuurlijk het noodige betreffende front en tusschenruimte voorkomen. De 8 man van een groep verdeelen zich achter hun Gr. Cdt., waarbij geen bepaalde volgorde in acht genomen wordt. De tegenwoordige tirailleurlinie, zoo snel en zeker in het terrein, zoo vaardig en plooibaar voor het vuurgevecht, is een formatie, die zich daar door kenmerkt, dat de eene man naast den ander, elk op zijn eigen wijze, werkzaam is. Zelfs het naast elkaar blijven kan niet streng doorgevoerd worden; bij den sprong blijven de langzamen achter, waardoor als het ware meer een bende ontstaat zoo moet het er ten minste bij de Japanners uitgezien hebben. En in dezen vorm men kan haast zeggen vormeloosheid moet de troep de strijd met al zijn gevaren en ver moeienissen voeren. Juist onder deze moeilijke omstandigheden moet de troep dus den steun, die volgens beweren de stramheid der vormen verschaft, ontberen. Men zou de tirailleurs meer hindereu als steunen door uiterlijke gelijkheid, b. v. in houding en kunstige beheer- sching b. v. der vuursnelheid te eischen. „Bij ons al lang afgeschaft"! hoor ik al zeggen. Afgeschaft, jawel, maar nog niet lang. In de excercitieglementen van alle legers komt de linie nog voor, of de zuivere linie öf de samengestelde (uit sectiecolonnes, enz,) Eens, n. 1. ten tijde der linietactiek, de ee?iige gevechtsvorm, heeft de gesloten linie, sedert het opkomen van het tirailleurgevecht, steeds meer van hare be- teekenis verloren. Zij is voor het gevecht nog slechts een noodhulp, n 1. wanneer voor regelmatige ontwikkeling geen tijd is of wanneer men in kritieke oogenblikken den troep in de hand wil houden. Het is zelfs de vraag of het ooit aanbevelenswaardig is de gesloten linie als ge vechtsvorm te kiezen. Ook in het nachtgevecht bewijst de dichte tirail leurlinie dezelfde diensten als de gesloten linie. De Japanners plachten bij hunne nachtelijke aanvallen, nog voor de beslissende afstanden be reikt waren, uit de voorste gevechtslinie een linie op één gelid te formeeren. Een belangrijke rol speelt de linie nog bij de ondersteuningstroepen en achterste gevechtsiiniën, al wordt haar die plaats reeds door de colonne bestreden. Men hoorde vroeger veelvuldig beweren dat de linie min der trefbaar was dan de colonne, niettegenstaande deze voor het oog een kleiner doel en voor vlakke kogelbundels anderen komen in den veldoorlog zelden voor een kleinere schijf biedt. In werkelijkheid is de linie in den Russisch-Japanschen oorlog als naaeringsvorm weinig gebruikt. Op de korte afstanden bezigden de Japanners de linieformatie slechts bij uitzondering die op twee gelederen. In verband met het vorenstaande kan men voor oorlogsdoeleinden met de marschcolonne en de tirailleurlinie volstaan. Mocht men mij tegenwerpen dat op die wijze eerder benden (kud den) dan troepen gevormd worden, dan zou mij zulks geenszins deren, want, hoe beschamend het ook zij, de troepenaanvoering zou op tech-

Indisch Militair Tijdschrift | 1908 | | pagina 179