831 In het verslag van den luit. Watrin wordt die tentransel zeer aanbe volen, echter met eene kleine wijziging. Zooals den lezers van den jaargang 1906 nog bekend zal zijn, was het gronddenkbeeld: elk man zijn eigen tent met gelegenheid om de tentlappen samen te voegen tot stukken voor één groep. Dit geschiedde met koorden, doch het nadeel bleef, dat bij snel uitrukken de lappen moeilijk te scheiden waren. De onderlinge verbinding los te maken, kostte te veel tijd. Daarom stelde luit. Watrin voor de hechting te bewerken door drukknoopjes. Om te voorkomen, dat bij het spannen van het zeil ook deze zouden loslaten, worden nog bovendien eenige ooglissen met wervelknoopen aanbevolen en zal die verbinding uitstekend voldoen. Ook de kapitein Scheepens is over een en ander en evenals luit. Watrin vooral over de stof, zeer tevreden. Laat ik hier nog bijvoegen, dat de stof gewijzigd is. Het imitatieleer is te zwaar en kan na scheuren moeilijk hersteld wor den. Daarvoor is na veel zoeken een stof in de plaats gekomen, die sterk, licht en volkomen impermeable is. Het is een zusje van het bekende Mosetic Battist, wordt geleverd door de Nederlandsche Fabriek van Oor logsmateriaal-Parkstraat 's Hage en in ruime hoeveelheid eerstdaags te Koeta-Radja verwacht. Ook groote zeilen van 2.5 M. breed en 15 M. lang, voor een groep zullen ontvangen worden. Hoewel het niet te ontkennen valt, dat deze stof aanmerkelijk duurder is dan het imitatieleer, zoo moet zij in het gebruik veel goedkooper uitkomen, aangezien zij sterker is en zich laat herstellen door opnaaisels zoowel als door hechtingen met solutie. Daarbij komt dat een groepszeil van deze stof zelfs na regen, door één man veel gemakkelijker is te dragen dan het vroegere imitatieleer, zoodat alle gronden aanwezig zijn om te verwachten dat binnen niet al te langen tijd onze troepen kunnen voorzien worden van een deugdelijk indekkingsmiddel, dat hen onafhankelijk maakt van de aanwezigheid van huizen met den aankleve van die, als ongedierte, verspreide ligging, mindere veiligheid enz. De prijs mag geen bezwaar zijn, als we in aanmerking nemen, op welk hoog bedrag de evacuatie van een enkelen man bijv. van Atjeh naar l'adang of elders, met wat daaraan verbonden is, den lande komt te staan. K. De tot Heden verkregen Resultaten der Amerikaansche Vlootreis. Yier dagen vroeger als verwacht, is de Amerikaansche vloot den Ssten Maart in Magdalena Baai aangekomen en zal daar 4 weken verblijven tot het houden van schietoefeningen. Het eerste gedeelte van het reis programma, het overbrengen der drijvende strijdkrachten naar het Westen, is hiermede vervuld. De Magdalena Baai ligt aan den Stillen Oceaan in het langgerekte schiereiland, dat zich ongeveer van San Diego tot den keerkring uitstrekt en de Golf van Californïe, dus Mexikaansch ge bied, van den Stillen Oceaan scheidt. De groep dei' Cedros eilanden kan de ligging van de in den laatsten tijd zooveel genoemde bocht aanduiden waarvan de naam niet altijd vermeld zal staan op de geograpische kaarten,

Indisch Militair Tijdschrift | 1908 | | pagina 181