832 - een teeken voor de onbelangrijkheid of de afgelegenheid van deze ruime haven, die thans opeens op aller lippen is. Midden April werd de vloot voor „Golden Gate" verwacht, en hiermede zullen diegenen gelijk hebben gekregen, die een direct aandoen van Hawai of zelfs der Philippijnen bestreden hebben. En evenals het uitzeilen van Hampton Roads in De cember, zoo zal ook het aandoen van San Francisco groote feestelijkheden met zich brengen, tot bijwoning waarvan President Roosevelt eene toe zegging deed. Geheel volgens het opgezette plan en zonder groote averij is deze opzienba rende reis van het grootste eskader van onzen tijd verloopen en alleen hierdoor reeds heeft deze vloot op hare meer dan 1200 zeemijlen langen weg het bewijs voor hare zeewaardigheid en slagvaardigheid op stormachtige zee glansrijk bewezen. Het passeeren van Straat Magelhaens op zichzelf is reeds als eene gebeurtenis van groote zeekundige beteekenis besproken en mag men ook met het oog op zulk een goede discipline der bemanning besluiten, dat een zoo aangevoerde, uit zulk uitstekend dood en levend materiaal bestaande Armada, ook den strijd goed zal doorstaan. Tevens is de vloot, die naar Roosevelt's uitspraak „hare toekomst tegemoet vaart", die Amerika tot handhaving harer stelling in den Stillen Oceaan bestemde, thans al vereenigd te beschouwen. Zij bestaat uit 16 van de grootste slagschepen en 6 torpedovernielers, die de verre reis om Kaap Hoorn hebben afgelegd en in ieder geval een korten rusttijd zullen noodig hebben hierbij komen dan nog de schepen, die reeds in den Stillen Oceaan waren gestationeerd, zoodat men alles te zamen kan beschikken over 18 slagschepen, 10 pantserkruisers van het nieuwste type, 6 gewapende kruisers, 12 torpedo- bootvernielers en eenige schepen zonder bijzondere gevechtswaardeboven dien vermoedelijk een kleine vloot van transport- en kolenschepen. Deze statige vloot heeft aldus hare vredeszending, zooals zij indertijd openlijk werd genoemd, prachtig vervuld en de in de havens van Zuid- Amerika gewisselde vriendschapsbetuigingen zullen zonder twijfel vruchten afwerpen en den eenigszins lossen band tusschen Noord en Zuid vaster knoopen. Het toestaan van een aantal tolconcessies van de zijde van Brazilië aan de A ereenigde Staten, mag als het eerste resultaat in vriendschappelijk opzicht gelden en andere zullen wel volgen. Ook de bereidwillige afstand van Magdalena Baai door Mexico, zooals het wil toeschijnen een blijvende pacht, kan daartoe worden gerekend. Maar de uitkomst van deze koene vlootreis ligt hooger en men mag de conclusie trekken, dat zij een keerpunt beteekent in de hoogere politiek, inzooverre, dat zij zich niet beperkt tot het krijgstooneel om en in den Stillen Oceaan, maar dat het gaat om een toekomstig overwicht van het blanke over het gele ras! Van dit oogpunt beschouwd werden dan ook de gelukkig genomen maatregelen van Amerika beoordeeld door de Europeesche gezantschappen. Het gelijkt er bijna op of er eenige ver wijdering is gekomen tusschen Engeland en zijn gelen bondgenoot, niet alleen reeds door de blootgestelde ligging van Canada, maar ook door het uitbreken van ongeregeldheden in Britsch-Indië, welke ten rechte of ten onrechte toegeschreven worden aan kuiperijen van de zijde van Japan. Bovendien heeft het Oost-Aziatisch verbond zijn doel, het terugdringen van Rusland van den Stillen Oceaan reeds vervuldde vrees voor de bedreiging van Indië's Noordgrens schijnt voorloopig van de baan. En ook Frankrijk voelt zich niet zeker van het rustelooze

Indisch Militair Tijdschrift | 1908 | | pagina 182