833 Japan, trots zijn entente. De Japansche immigratie in zijn Anamitische be zittingen neemt steeds toe en de woelingen in Tonking geven te denken. Ook Daitsehland slaat de enorme immigratie in Kioutschou's achterland met be zorgdheid gade; tot aan Tjinanfoe toe langs de Shantunglijn wemelt het van Japs! Maar China bovenal zal de grootste voldoening smaken, dat de Union Jack op niet te misduiden wijze zijn trotsche banen liet zien in den Stillen Oceaan. En nu komt de verrassing: Japan, het trotsche uitdagende volk, kruipt plotseling in zijn schulp, bindt zijn politiek in ennoodigt de Ame- rikaansche vloot vriendschappelijk tot een bezoek aan Yokohama uit. Welk diplomaat met den ruimsten blik zelfs had in het begin van dit jaar aan zulk een wending geloofd? Eerst onderzocht men de sterkte en gevechtskracht beider vloten, woog liet pro en contra over aanval en verdediging tegen elkaar op, men rekende op een aanslag op de Philip- pijnen. Nu, voor ditmaal kan het zwaard weer in de schede gestokeu worden. En hoe is deze Japansche politiek te verklaren De aanvan kelijke hooge toon bij het immigratie-vraagstuk had slechts recht van bestaan wanneer Japan tot het einde toe de gevolgen daarvan had aan vaard. Strijd aanbinden kon het echter niet en daarom was dat ge schreeuw slechts bluf; maar Union liet zich niet overbluffen! De geweldige materieele meerderheid, zuiver naar cijfers berekend, van de Amerikaansche vloot op de Japansche is thans bewezen, hoewel men ook zich ervan bewust moet zijn, dat in een gevecht die niet alleen de overwinning brengt; hierbij beslissen ook aanvoering, tucht en geluk. Maar in ander opzicht is Amerika in het nadeelzelfs wanneer de vloot- bouw aan weerszijden gelijkmatig voortgaat, zoo is toch op den duur Amerika, dat met twee kustfronten moet rekening houden, in het nadeel, totdat het Panama-kanaal klaar is, wat echter nog 7 of 8 jaar kan duren. De concentratie der geheele zeemacht aan de Westkust is afhankelijk van een bijzonder gunstige politieke verhouding, welke toch niet altijd in de toekomst verzekerd kan zijn. Maar ook over hulpmiddelen, die eene vloot voor hare blijvende gevechtswaarde noodig heeft, zooals wer ven en dokken, beschikt Japan in grooter aantal en kan al zijn macht bij elkaar houden in de buurt van het terrein van oorlog, terwijl Amerika haar mettertijd steeds verdeeld zal moeten hebben. Als derde grootmacht aan den Stillen Oceaan moet ook aan China eenige aandacht worden geschonken en het schijnt, dat dit stiefkind van politieke verbonden en ententes nog eens als opkomende militaire macht zal gaan meetellen. Amerika ontziet het opkomende China uu reeds en laat door haren ge zant in Peking eerlang een propagandatocht maken door het land. Japan probeert het echter voorloopig nog met geweld en bluf en maakt hier van te meer gebruik, nadat de „penetration pacifique" schipbreuk heeft geleden. De Tatsoe Maroe kwestie en het daarop gevolgde verzet der bevolking van Canton was een feit dat te Tokyo te denken gaf. Bedriegen de voorteekenen niet, dan zal de Mikado tegenover Amerika goedschiks of kwaadschiks tot toegeven bereid zijn, om van het Oosten uit met in het gedrang te komen. Des te zwaarder zal echter diens hand op China rusten, wanneer men tenminste in Peking niet de aangeboden vrien denhand wil drukken. (Neue Mil. Blatter No. 16).

Indisch Militair Tijdschrift | 1908 | | pagina 183