VRAGEN BUS. =1 Welke is de tenue van een officier, die als beklaagde of getuige voor een krijgsraad enz. enz. moet verschijnen? Officieren, die voor een krijgsraad enz. moeten verschijnen, worden daartoe opgeroepen, d. w. z. ontvangen daartoe een bevel. Ergo moet dat „verschijnen" als dienst worden beschouwd en zal de betrok kene derhalve in kleine tenuein dienst, niet onder de wapenen moeten gekleed zijn. Een officier, preventief in het provoosthuis uit den aard der zaak niet. Bestaat er eenige dienstverhouding tusschen een Indisch officier met verlof in Nederland en een officier van het Nederlandsche Leger? „Eenige dienstverhouding bestaat niet, behoudens de verplichting, dat men officieren hooger in rang het verschuldigde eerbewijs moet geven". (Zie voorts I. M. T. 1897. blz. 387 en II bh 530 cn 613). Moet de officier van piket, die in den tuin eener sociëteit wandelt gewapend zijn met sabel „In art. 13a regl. garnizoens-dienst is de tenue voor den officier van piket voorgeschreven d. w. z. de tenue, waarin hij gekleed moet zijn als hij in het openbaar verschijnt. Wandelende m den tuin eener sociëteit, bevindt hij zich dus op het terrein van een gesloten gezelschap, dan behoeft hij niet met sabel ge wapend te zijn." Op grond van welke orders moet een Indisch officier met verlof in Nederland vertoevende in het openbaar in uniform verschijnende met sabel gewapend zijn? Voorschriften ter zake bestaan niet. Uit een oogpunt van wellevendheid dient men zich te voegen naar de daar te lande bestaande bepalingen. Zou de redactie van het I. M. T. mij kunnen mededeelen in welke gevallen een officier moet duelleeren en welke de regels van het duel zijn Steller der vraag wordt aanbevolen de verschillende opstellen in studie te nemen, welke over het .duel" in het I. M T. bereids het licht zagen. Na bestudeering zal het voor hem niet moeielijk zijn zelf ter zake de juiste gevolgtrekking te maken. (Zie stelselmatig geordende inhoudsopgave der 33 verschenen jaargangen van het I. M. T. 18701903 bladz 36). Nu eens wordt in officieele stukken betreffende het kader gesproken van ranyendan weer van graden. Hoe moet het nu eigenlijk zijn

Indisch Militair Tijdschrift | 1908 | | pagina 202