Het Psychologisch Moment in de Oorlogvoering* Vervolg en slot van blaclz. 777. Een ander kenmerk van panieken is, dat de oorzaak ervan dikwijls onbeduidend, ja soms geheel hersenschimmig was; sterke verbeelding, zinsbegoocheling, verontrustende geruchten, geven er vaak aanleiding toe. Daarentegen leert de krijgsgeschiedenis ook, dat de invloed ervan op den geheelen gang der gebeur tenissen op enkele uitzonderingen na zeer gering of geheel nul was. In den Grieksch-Turkschen oorlog ontstond in den nacht na den slag bij Dhomokos (17 Mei 1897) een paniek bij de Turksche Mis am- of Mauserbrigade, die zich gedurende den slag bijzon der dapper had gedragen, met groote energie en ten koste van vele verliezen tot dicht bij de Grieksche stelling was gekomen en zich daar had weten te handhaven. Op het gerucht, dat de Grieksche cavalerie een aanval deed terwijl in werkelijkheid eigen artillerie paarden naar de drenkplaats gevoerd werden - maakten gedeelten van deze brigade keert, terwijl andere hun eigen commandant, die te paard naderde, bijna met een salvo hadden ontvangen. Gedurende het beleg van Lerida door generaal Such et, die 10.000 man onder zich had, rukte een macht van 15,000 Spanjaarden onder O'Donnell op tot ontzet van deze plaats. Na geheel onbemerkt tot op ongeveer één mijl afstand van Lerida te zijn gekomen, werd het Spaansche korps geattaqueerd door het 13e Regiment Kurassiers. De Spanjaarden trachtten zich haastig uit de marschcolonne tot het gevecht te ontwik kelen, maar door de overhaasting ontstond verwarring en hieruit een paniek, die in een algemeen sauve-qui-peut met wegwer ping van de wapenen ontaardde. Er werden 6000 gevangenen, I. M. T. 1908. 56

Indisch Militair Tijdschrift | 1908 | | pagina 221