871 doen. De 3e divisie en de korps-artillerie van het He Leger korps waren toen juist bij Gravelotte aangekomen, zoodat dit Legerkorps in zijn geheel voor het uitvoeren van die opdracht ter beschikking was. De drie divisiën in opmarsch werden door de Franschen voor het reserve-leger onder aanvoering van den Koning van Pruisen gehouden en geschat op 2 a 3 leger korpsen. Tegen zulk een overmacht zich niet bestand gevoelende, kwamen de generaals Leboeuf en Frossard overeen, te trachten tijd te winnen door een offensieven stoot, gelijktijdig vanuit Moscou en Point du Jour te ondernemen, zoodra de vijandelijke macht zich uit het Mance-ravijn zou ontwikkelen. Frossard begon de offensieve beweging van uit Point du Jour te vroeg, toen Leboeuf zelfs nog niet met zijn opstelling gereed was.De voorafgaande twee uren was het gevecht van weers kanten slechts sleepend gevoerd; nu begon echter aan Fransche zijde ter inleiding van de attaque een hevig geschut- en geweervuur, dat door een snel en ordelijk uitbreken der troepen onder Frossard, begeleid door tromgeroffel en hoorngeschal, gevolgd werd. Op slechts 2 a 300 M. van de voorste Fransche loopgraven bevonden zich de twaalf compagnieën, waarvan boven sprake was, die dus spoedig bereikt en tengevolge van hun geringe gevechtswaarde gemakkelijk overhoop geloopen werden. Deze overblijfselen van Duitsche troepen werden door een paniek aangegrepen, trokken het Mance-ravijn weer over en vluchtten het bosch uit, de richting van Gravelotte in, recht op de daar in stelling staande Duitsche batterijen aan. Artillerie-officieren trachtten met getrokken sabel den bandeloozen hoop tot staan te brengen, maar tevergeefs, de vluchtelingen holden tusschen de stukken door en konden eerst ver daarachter verzameld worden. Intusschen was de Fransche aanval op 150 M. Oostelijk van den boschrand door het Duitsche artillerievuur tot staan gebracht en waren daarna de Fransche soldaten als een ordelooze bende naar hun hoofdstelling teruggekeerd. Generaal von Steinmetz had omstreeks 6 uur den generaal von Goeben last gegeven, de nog beschikbare vier bataljons der 32e Brigade (VIITe Legerkorps) naar het Mance-dal te doen

Indisch Militair Tijdschrift | 1908 | | pagina 223