873 wagens en handpaarden, die tot dat oogenblik kalm en rustig aan de rechterzijde van den weg gestaan hadden. In die colonne werden de paarden door den angst en de onrust aange stoken, keerden om en gingen, met wagens en karren, met den wilden stroom mee. Het hielp niets, of de officieren er met den sabel op insloe gen, de stroom kwam niet eerder tot stilstand, dan toen de paarden uitgeput waren. Yoor velen eindigde de razende rit pas in en bij Vionville, waar de vluchtelingen het gerucht ver spreidden, dat het Duitsche leger verslagen was. Om nu nog een voorbeeld te geven van een paniek, ontstaan, zonder dat een vijand in de nabijheid was, zij vermeld, hoe den 29en Juni 1866 in de nabijheid van het bivak bij Miskoles een paniek ontstond bij den bagage-trein van het VI6 Pruisische Legerkorps: daar meende men vijandelijk geschutvuur uit on bekende richting te hooren, terwijl het geluid afkomstig was van huzaren, die paardedekens uitklopten. Dergelijk verkeerde opvattingen komen in den oorlog veel vuldig voor. Bij Neisze, waar het VIe Legerkorps in 1866 ver zamelde, werden maaiers met hun in de zon blinkende zeisen voor een vijandelijke patrouille aangezien. Zelfs hallucinaties zijn niet zeldzaam, meerdere malen zijn berichten van pa trouilles binnengekomen, die eiken redelijken grond misten, terwijl verschillende manschappen der patrouille verklaarden ge zien te hebben, wat medegedeeld was. Een merkwaardig voorbeeld van paniek levert ons ten slotte nog de Fransche brigade de Né gr ie r in Tonkin. De Négrier had gedurende den wegens terrein- en klimaatmoeilijkheden zeer bezwaarlijken veldtocht door zijn krachtig optreden de discipline en den goeden geest in den troep uitstekend weten te handhaven, waarvan belangrijk succes tegenover de Chineesche troepen van K wang si het gevolg was. Toen de Négrier den 28en Maart 1885 gewond werd, ging het commando over op Overste Herbringer, die ondanks de tegenwerpingen van de Négrier den terugtocht aannam, ofschoon de vijand dienzelfden dag een nederlaag had geleden.

Indisch Militair Tijdschrift | 1908 | | pagina 225