874 Deze in de duisternis begonnen terugtocht, leidde reeds na korten tijd en zonder dat zelfs iets van den vijand te zien was, tot een paniek. De troep, die niet langer vertrouwen in de leiding had, werd daardoor geheel uit elkaar geslagen 1). De vatbaarheid van een troep voor paniek wordt vermeerderd door het gevoel van onzekerheid, dat haar bij nevel, duisternis of in onoverzichtelijk terrein (bosschenaltijd min of meer beklemt. "Verder door werkelijke of vermeende bedreiging van flank, rug of verbindingen, het ontbreken van berichten over den vijand en in verband hiermede onvaste leiding en elkaar tegensprekende bevelenhieruit volgt dus ook ten dezen op zichte de noodzakelijkheid van een goed ingerichten verkennings- en ophelderingsdienst. Een gevolg van onvaste leiding, dat ook de vatbaarheid voor paniek nog verhoogt, is onnoodig schijnende vermoeienissen, zooals heen- en weermareheeren en herhaalde alarmeeringen. Gebrekkige uitrusting en vooral verpleging zijn voorts van ongunstigen invloed op het weerstandsvermogen tegen paniek, zooals aan Fransche zijde in 1870/71 herhaaldelijk gebleken is. Deze beide factoren, gevoegd bij de onnoodige vermoeienissen, die den Franschen soldaat werden opgelegd en het gemis aan medewerking tusschen zijn verschillende aanvoer ders, waardoor onvaste leiding en wantrouwen in de aanvoering ontstond, dat zich herhaaldelijk uitte in de beschuldiging„wij zijn verraden, de generaals zijn omgekocht!" geven eenige van de oorzaken aan der rampen, die het Fransche leger in moreel en materieel opzicht toen getroffen hebben. Uit den aard der zaak werkt ook de verslapping der discipline het ontstaan van panieken in de hand, terwijl ten slotte (zie ook de aangehaalde voorbeelden) daarop nog werken kruisingen van colonnes en verstopping van wegen, vooral voor treinen, vermenging van onderdeelen en verlies van aanvoerders, gevechts bereidheid in de onmiddellijke nabijheid des vijands, b.v. na onbeslisten strijd, nederlagen, maar ook terugtochten, vooral bij geschokt vertrouwen. De Italiaansche majoor Corsi, sous-chef van den staf van het le korps zegt van den nacht na den slag bijCustozza: „Wan- 1) Zie Kunz: Feldzüge der Franzosen in Tonkin.

Indisch Militair Tijdschrift | 1908 | | pagina 226