876 - door de officieren, teneinde het directe levensgevaar te stellen tegenover het ingebeelde of verder af liggende. Teneinde panieken bij treinen zooveel mogelijk te voorkomen, moeten deze goed georganiseerd en de daarbij ingedeelde paarden aan het schieten gewend zijn. Mede uit dit oogpunt verdient vervanging van door paarden getrokken voertuigen door auto mobielen aanbeveling. Te voren is gezegd, dat een langdurig verblijf in de kazerne noodig is om een behoorlijke discipline in het leger te krijgen; het zal duidelijk zijn, dat op de discipline ook van grooten in vloed is de opvoeding van het volk, vóór dat de kazerne wordt betreden. Die opvoeding vormt den eersten grondslag voor het moreel van volk en leger, die opvoeding in het gezin en in de school heeft dus ook voor het leger de grootste waarde en niet geheel ten onrechte is wel gezegd, dat de Fransch-Duitsche oorlog door de schoolmeesters is gewonnen. Ook daarom is het veldwinnen van socialistische en anti- monarchale gevoelens bij het tegenwoordig onderwijzend per soneel in Europa zoo zeer te betreuren. Het hooggestemde moreel van den Japanschen soldaat, vooral in den laatsten oorlog zoo schitterend aan den dag getreden, is voor geen gering deel toe te schrijven aan het feit, dat het Japansche kind van zijn prilste jeugd af geestdriftvolle verha len hoort over zijn voorvaderen, die voor den vijand zijn gevallen en over de helden, die hun leven voor het vaderland offerden en het groot en vrij maakten. Een volk, dat liever geheel ten onder wil gaan dan zich aan een vreemd juk te onderwerpen, dat den strijd nimmer opgeeft, zai ook een krachtig en bijna onoverwinnelijk leger voortbren gen. Zelfs groote tegenspoeden en nederlagen zullen het nog te meer aanvuren, de laatste krachten in te spannen. Een klassiek voorbeeld daarvan levert de tweede Punische oorlog. Hannibal, de grootste veldheer van zijn tijd, met hevigen haat tegen de Romeinen bezield, vernietigt bij herhaling de tegen hem afgezonden vijandelijke legers, hij verovert het grootste deel van het Romeinsche grondgebied en brengt het zoover, dat de vijand zijn troepen zelfs niet meer kan beta-

Indisch Militair Tijdschrift | 1908 | | pagina 228