877 len. Maar ondanks dit alles werd de onwankelbare moed en vasthoudenheid der Romeinen niet geschokt; na zeventien jaren oorlog voeren was ondanks de reeks hunner schitterende over winningen de wilskracht der Carthagers gebroken en trad Rome nog zegevierend uit den strijd te voorschijn 1). De Grieken en Romeinen werden niet eerder door de zooveel lager staande Barbaren overwonnen dan nadat hun nationaal bewustzijn tot verval gekomen was en het volk het gevoel van vaderlandsliefde verloren had. Aan een volk, dat reeds in de school en in het gezin eigen waarde en vaderlandsliefde geleerd heeft, dat niet alom als axioma heeft hooren verkondigen, dat het vaderland töch niet verdedigbaar is en dat alle opofferingen in geld en persoonlijke diensten nutteloos zijn, kan ook in de kazerne een hoog idee van het Volk in Waffen worden bijgebracht. Soldaten uit zulk een volk voortgekomen, zullen ook gemakkelijker en spoediger de waarheid begrijpen, de overtuiging bij zich post doen vatten, dat in den oorlog die partij overwint, die het langst zelfver trouwen en moed behoudt. Vooral de groote hoop in het leger moet een blind en ge rechtvaardigdvertrouwen hebben op eigen kracht; zooals C. von B. K. 2) zegt: „Aber für ein Heer als solches taugt so recht der blinde Glauben an den eigenen Wert". Zoo bedenkelijk het is voor den leider, eigen kunnen en kennen te overschatten, zoo gewenscht is het mits zonder overdrij ving en mits gegrond ook op werkelijke waarde voor het leger. Als zulk een leger zich sterker en beter meenten gevoelt dan zijn tegenstander, dan zal het dat in 't gevecht ook zijn. Het kan geen kwaad, het is eerder gewenscht dat de soldaat denkt dat hij de beste soldaat ter wereld is. Om dat gevoel in het leger te kweeken en te onderhouden heeft het een krachtig hulpmiddel in de traditie. Het Neder- landsche volk komt niet gemakkelijk in geestdrift, de vrees van zich „aan te stellen" smoort veel edele opwellingen, wij houden niet van groote woorden en vurige redevoeringen. Maar niet- 1) Masloff, Notions préliminaires de la taetique comme science. 2) Zur psychologie des grossen Kriegel.

Indisch Militair Tijdschrift | 1908 | | pagina 229