878 temin kan een gepasten eerbied en bewondering voor de groote daden van onze voorgangers bij den soldaat worden wakker geroepen, nog eerder misschien door een eenvoudig en onopge smukt verhaal dan door brallende en opgesierde redevoeringen. Wanneer het gevoel voor een roemrijk verleden niet bij de soldaten aanwezig is, dan zijn de officieren daar om hen daarmede bekend te maken. Vooral ook in het Indische leger met zijn afgerichte manschappen kan gemakkelijk een paar uren theorie per week aan de krijgsgeschiedenis gewijd worden, inplaats van de mannen te vervelen met het herhalen van reeds lang be kende voorschriften. Al zou het alleen uit een oogpunt van traditie en psychologie zijn, dan verdient ook het vaandel bij den troep behouden te blijven, al volgt het niet als vroeger tot in de voorste gevechtslinie. Zij, die alleen oog hebben voor den practischen kant en het ideale in de oorlogvoering ontkennen, bepleiten sinds eenige jaren de afschaffing van vaandels en standaards, maar een goed leger, bezield met korpsgeest en toewijding aan de te verdedigen zaak, ziet in het vaandel iets meer dan een lap zijde met goud. De bewonderingwekkende heldendaden in alle oorlogen volbracht tot behoud en verdediging van het vaandel moesten deze mate rialisten tot andere overwegingen stemmen. Het is zooals A n d r Ga vet in „L'art de commander" schrijft: „En temps de guerre il est nécessaire que nous matériali- „sons cette notion de patrie en donnant a notre armée un objectif „de défense et a l'ennemi un objectif de prise". Onder vele andere voorbeelden levert de bekende vaandel episode bij Lemboe (25 December 1878) er een op, om te be wijzen hoe de zucht om het vaandel te beschermen de grootste moeilijkheden doet overwinnen. Door het moedig optreden van den adjudant-onderofficier von Bredow, die zich met het vaandel door de bamboe-doeri versperring aan den voet der vijandelijke borstwering had heengewerkt, namen de soldaten een laatsten onstuimigen aanloop en veroverden de vijandelijke stelling, terwijl kort te voren hun toestand door de geweldige hindernissen en het zware vuur bijna onhoudbaar had geschenen. In den Russisch-Turkschen oorlog hadden bij den aanval op Scheino wo in 't Z. van den Schipka-pasde Russen reeds een

Indisch Militair Tijdschrift | 1908 | | pagina 230